Vypotřebovat kosmetický produkt do poslední kapky se sice jeví jako dobrá ekonomická praxe, ale ve finále to nadělá víc škody než užitku. Dlouhé skladování zkrášlujících produktů přeje zánětlivým reakcím, ekzémům, a dokonce i ztrátě zraku!
Nejen u kupovaných potravin je třeba zodpovědně dbát na datum spotřeby, protože i kosmetika má omezenou trvanlivost. Proč se nekompromisně rozloučit se starou řasenkou a jak vám může zatopit „prošlý“ make-up?
Zanedbání, které se nevyplácí
Doba, pro kterou si daný výrobek zachovává svou funkci a jeho používání nepředstavuje žádná bezpečnostní rizika, musí být vždy uvedena na jeho balení. Pokud se nejedná o konkrétní datum, můžete se setkat s různými symboly, jako je například obrázek víčka či přesýpací hodiny. U těch pak bývá číslice, která znázorňuje kolik měsíců po otevření je třeba produkt spotřebovat. Ve chvíli, kdy ho poprvé vyzkoušíte, tedy začíná odpočítávání…
Následky, které si za rámeček nedáte
Jestli i po vypršení spotřební lhůty budete líčidla zvesela používat, pořádně riskujete. Nejde jen o to, že některé jejich složky postupem času ztrácí původní texturu, což vám znesnadní aplikaci a připraví perné chvilky před zrcadlem. Obsažené bakterie, kvasinky a plísně, které se množí raketovou rychlostí, mohou podráždit pleť, způsobit ekzém nebo vyvolat zánětlivé reakce. Vážně si je chcete prostřednictvím podkladové báze i tónovacího krému roztírat po obličeji? Nejen kožní trable jsou ale v sázce, protože v ohrožení je také váš zrak. A to bez legrace.
Pomoc, já vůbec nic nevidím
A teď ruku na srdce, jak dlouho už máte ve svém zkrášlovacím arzenálu jednu a tutéž řasenku? Pokud je to déle než tři měsíce, rýsuje se problém. Jakmile se v ní přítomné bakterie a chemikálie dostanou do citlivých oblastí očí, koledujete si o infekci. Případů, kdy ženy po závažné infekci zapříčiněné kosmetikou dočasně nebo i trvale osleply, se v medicíně doposud objevilo hned několik. Není nejvyšší čas na revizi zásob?
Sledujte nás na sociálních sítích: