Slunce nám přináší nejen dobrou náladu, dostatek energie a zlatavé opálení, ale také se podílí na vzniku některých nepříjemností, které nás zejména z estetického hlediska obtěžují – pigmentové skvrny a zvýraznění poruch pigmentace na pokožce.
V pokožce, vlasových folikulech, v okolí mazových žláz nebo v okolí prsních bradavek se nacházejí tzv. melanocyty – buňky tvořící barevné kožní barvivo (pigment), které jsou spolu s buňkami pokožky odpovědné za zbarvení příslušné části kůže.
Aktivitu i počet melanocytů zvyšuje oslunění, čímž dochází ke zvýšené produkci kožního barviva a to je ve zvýšené míře předáváno i okolním buňkám pokožky, a tím kůže tmavne. Vznik kožního pigmentu je však složitý chemický proces, při kterém hrají významnou roli hormony, bílkoviny a enzymy.
Poruchy pigmentace
Poruchy pigmentace kůže, které se projevují zvýšenou tvorbou kožního barviva v určitém místě na těle, se označují jako hyperpigmentace. Mohou provázet některá kožní onemocnění nebo vznikat jako následek kožních zánětlivých změn. Typickým příkladem ložiskových hyperpigmentací jsou také pihy, drobné hnědé plošky vznikající na místech prudkého oslunění kůže, nejčastěji na obličeji a zádech.
Kosmeticky nejméně přijatelné jsou hyperpigmentace označované jako melasma nebo také chloasma uterinum. Objevují se zejména na obličeji a krku. Místa nepravidelné pigmentace jsou většinou symetrická, mohou se objevovat na spáncích, čele, na tvářích a okolo úst. Postiženy mohou být i postranní partie krku nebo hřbety rukou a předloktí. Mají převážně hnědé až šedohnědé zbarvení, odstín pigmentace je ovlivněn hloubkou uložení kožního barviva. Může postihovat obě pohlaví a všechny rasy, ale až v 90 % všech případů bývá častější u žen a jedinců s tmavší pletí.
TIP Bety.cz: Pleťový krém Eucerin speciálně vyvinutý pro pleť se sklonem k tvorbě pigmentových skvrn vlivem hormonálních změn nebo intenzivního působení UV záření.
Depigmentační denní krém Anti-pigment Eucerin, 649 Kč
TIP Bety.cz: Intenzivní koncentrovaný roztok ve formě aplikačního pera.
White Objective pero Bioderma, 1.6 ml, 370 Kč
Příčiny hyperpigmentace
Hlavními příčinami vzniku poruch pigmentace jsou UV záření, hormonální vlivy i genetická dispozice. Melasma je vyvoláváno jak UVA, tak i UVB zářením a stejně působí i umělé zářiče v soláriích. Na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření – zejména hřbety rukou, předloktí, obličej a dekolt –, se objevují také tzv. stařecké skvrny. Vyskytují se už po 40. roce věku a jejich počet se postupně zvyšuje. Vznik hyperpigmentací dále podporují zvýšené hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenu i progesteronu. První příznaky jsou proto často pozorovány v průběhu těhotenství, uvádí se, že postihuje 50–70 % těhotných žen, dále při užívání hormonální antikoncepce nebo v menopauze při užívání hormonální substituce. U mužů se na vzniku hyperpigmentací kromě UV záření podílí zejména genetické faktory. U obou pohlaví mohou při vzniku hyperpigmentací hrát významnou roli také zevně či vnitřně aplikované látky s fotosenzibilizačním účinkem.
Prevence vzniku pigmentových skvrn
Pigmentové skvrny mohou spontánně vymizet. Pokud vznikají v přímé souvislosti s těhotenstvím, je vysoká pravděpodobnost, že po porodu postupně odezní. Často však přetrvávají mnoho měsíců i let a v některých případech jsou velmi obtížně léčitelné.
Základem léčby je vyloučení příčiny, která pigmentace vyvolává. Pokud je například patrná časová souvislost vzniku onemocnění se zahájením užívání hormonální léčby, je vhodné ji ukončit nebo alespoň změnit preparát. Cílem zevní léčby je pak omezení tvorby pigmentu a jeho ukládání v kůži. Znamená to, že léčebné přípravky mají zejména potlačovat růst buněk, které tvoří kožní pigment, snižovat syntézu melaninu a umožňovat rovnoměrné ukládání pigmentu v pokožce.
Hlavní podmínkou úspěšné léčby je však výrazné omezení expozice kůže slunečnímu záření. Samozřejmostí by proto měla být celoroční ochrana obličeje před UV zářením, a to pravidelným používáním denních krémů s vysokými ochrannými faktory nebo každodenní aplikace opalovacích přípravků s UVA i UVB filtry.
Jak redukovat již vzniklé pigmentové skvrny
Používání ochranných krémů je samo o sobě účinné pouze v prevenci, ještě před vznikem pigmentových skvrn. Pokud však již vznikly, je vždy nezbytná kombinace UV filtrů s přípravky, které mají tzv. bělicí nebo zesvětlující účinky.
TIP Bety.cz: Rozjasňující korektor od Dermaheal efektivně zabraňuje nadměrné pigmentaci a vzniku pigmentových skvrn. Zároveň již redukuje vzniklé pigmentové skvrny a jiné nesrovnalosti zbarvení pokožky. Pokožka je po použití krásně rozzářená.
Dermaheal rozjasňující korektor, 1 499 Kč
TIP Bety.cz: Aktivní denní krém Bioderma zabraňuje vzniku pigmentových skvrn.
White Objective denní krém Bioderma, 30 ml, 690 Kč
• Jedním z přípravků, který má kombinované antiaknózní a bělicí účinky, je kyselina azealová, patřící mezi tzv. diové kyseliny. Jejich výhodou je zejména to, že tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce, čímž stírají ostré hranice mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jsou velmi dobře snášené.
• Bělicí účinky má také chemický peeling, při kterém dojde k odstranění povrchové vrstvy kůže a tím i melaninu. Jeho tvorbu však neovlivňuje. Ošetření vede k vyhlazení, omlazení a zlepšení vzhledu kůže. Profesionální peeling provádí pouze lékař, po zákroku je třeba vyhnout se slunečnímu záření, proto je nutné se dokonale chránit nebo raději podstupovat ošetření v zimních měsících. Zákrok může způsobit podráždění a zánět kůže, ale i ztrátu pigmentu nebo naopak větší pigmentaci.
• Odstranit pigmentové skvrny pomáhá také intenzivní pulzní světlo (IPL), metoda využívající světelnou energii k tzv. fotorejuvenaci – omlazení pokožky a odstranění nežádoucích kosmetických vad. Metoda je účinná i na pigmentové skvrny, ve většině případů je nutné ošetření několikrát opakovat.
• Poruchy pigmentace se odstraňují také dalšími výkonnějšími typy laserů, které jsou přímo určeny pro odstranění nežádoucích barevných projevů na kůži. Principem metody je selektivní fototermolýza, kdy paprsek je přednostně vychytán barevným projevem a dojde ke spálení barvy. Ošetřené místo se hojí drobným stroupkem. K ošetření slunečních skvrn většinou stačí jedno ošetření.
TIP Bety: Potřebujete poradit s péčí o vlasy nebo o pleť? Nevíte si rady s líčením? Váš účes by chtěl změnu? Zeptejte se zdarma našich kosmetiček a kadeřnic ze salonu Carpe Diem!
Sledujte nás na sociálních sítích: