Metličky nejsou jen vadou na kráse, je třeba je řešit včas

Metličkové žíly jsou prosvítající rozšířené žilky na těle. Mohou působit značně neesteticky a trápí především dámy, problémy s nimi má skoro každá druhá žena. V současnosti ovšem lze metličky velmi efektivně odstranit pomocí laseru nebo elektrokauteru.

„I když se rozšířené žilky zdají zdánlivě neškodné, mohou ale také značit první stadium chronické žilní nedostatečnosti. Samotný výskyt metliček může svědčit i o predispozici k pokročilejším formám onemocnění, spojených s většími křečovými žilami, otoky, bolestmi končetin, křečemi, a v neposlední řadě pak kožními změnami, záněty kůže, či rozvojem žilního vředu,“ říká cévní chirurg MUDr. Radek Vyšohlíd.

Ženy v nevýhodě

Metličky jsou často podmíněné především genetikou, ale na vzniku se podílejí  i hormonální změny v pubertě, těhotenství či v začátcích užívání antikoncepce – proto  rozšířené žilky trápí více ženy než muže. Za vznikem metliček stojí i kouření, tělesná hmotnost či malá pohybová aktivita při sedavém zaměstnání.

Rozšířené žilky mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavoučků. Nejvíce se vyskytují na stehnech, pod koleny a na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji (kolem nosu, očí či na tvářích). Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší.

Pozor na slunce

S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek. Svoji roli hraje i slábnoucí pleť, pod kterou jsou žilky více viditelné. Máte-li již viditelné žilky,  dejte si pozor na sluníčko. UV záření totiž může problém zhoršit, protože pronikající UV záření zasahuje vrchní vrstvy pokožky, kde jsou uloženy drobné žilky. U nich pak dochází k poškození kolagenu, který je základní stavební látkou žilní stěny. Takto poškozené žilky se mohou stát základem vzniku metličkovitých varixů. Je proto důležité se chránit kvalitními ochrannými krémy.

Moderní technika na pomoc

V efektivním odstranění žilek pomáhají i moderní metody.

„Velmi účinný je elektrokauter. Přístroj, který na základě vysokofrekvenčního proudu vytváří teplo, a tím působí na konkrétní tkáně. Někdy se také nazývá elektrická jehla nebo elektrický skalpel. Další možností je laser. Ten na rozdíl od elektrokauteru, působí prostřednictvím laserového mikropaprsku. Paprsek reaguje na pigmentové barvivo ve tkáni, a je tedy schopno ničit tmavě zbarvené cévky. Nereaguje tedy na oblasti bez pigmentace,“ říká MUDr. Vyšohlíd.

Vsaďte na prevenci

Aby bylo odstranění žilek trvalé, je o žilní systém pečovat komplexně.

„Zvláště u dolních končetin doporučujeme dát si pozor na jednostranné zatěžování a nedostatek pohybu. Především v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Současně je vhodná úprava tělesné hmotnosti, strava bohatá na vitaminy a minerály (výborný je například rutin. Ten má schopnost zlepšovat pružnost cév, najdeme ho např. v pohance). V některých případech bývá dobré podpořit stav žil kompresí elastických punčoch nebo užíváním potravinových doplňků,“ dodává MUDr. Vyšohlíd.

Zdroj: perfectclinic.cz, healthline.com







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:17
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:16
21 Příspěvků
Poslední příspěvek 15:51
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat