Také si po náročném dni rádi zalezete do vany s vodou horkou tak, až se vám potí zrcadla v koupelně a ponořené části těla jsou rudé jako rak? Ačkoli to někomu může být příjemné, dlouhé nakládání v horké vodě nám může pořádně uškodit.
Poškození cév
Koupání v horké vodě je nejen nezdravé, může být dokonce až nebezpečné. Při delším pobytu v horké vodě se poškozují velmi citlivé cévy lymfatického systému, který je pak velmi namáhán. Člověk pak může trpět zbytečnými otoky.
Zhoršená kvalita vlasů
Vlasy jsou v zimě už tak dost namáhavé. Mráz je vysušuje a jen málokdo na zimu používá speciální šampony a balzámy, které jsou pro toto období vhodnější. Horká voda však vlasy vysuší ještě více. Umíte si představit, jak bude vypadat vaše hříva, když ji venku vystavíte mrazu, doma vařící vodě a následně je ještě vyfénujete a vyžehlíte? Na jaře budou vaše vlasy zničené.
Stárnutí kůže
Horká voda má také zásadní vliv na vzhled naší pokožky, protože z kůže odstraňuje příliš mnoho ochranné mastnoty. Kůže je pak vysušená, povolená a ztrácí svoji přirozenou pružnost. Při častém koupání v horké vodě se také rychleji tvoří vrásky.
Riziko infarktu
Zejména v zimním období, kdy máme horké koupele nejraději, se však tento relax příliš nedoporučuje. Tělo je přivyklé chladnému zimnímu klimatu a velký teplotní skok může zvýšit riziko infarktu. Vědci potvrzují, že k infarktu nejčastěji dochází v zimním období a v ranních hodinách. Teorie o vlivu horké vody na srdce člověka v jejich statistikách figuruje také.
Hrozba neplodnosti
Lékaři také hovoří o nepříznivých vlivech na mužovu plodnost. Nedoporučuje se setrvávat v horké vodě déle, než půl hodiny. Působení přehnaného tepla na mužské genitálie může mít za následek sníženou aktivitu a tvorbu spermií.
Má i své plusy
Dát si po náročném dni horkou koupel není však vždy jen nebezpečné. Je prokázáno, že horká koupel například snižuje stres a tím se zpomaluje postup zánětlivých procesů v těle. I tak se ale nedoporučuje voda teplejší, než je 40 °C.
Sledujte nás na sociálních sítích: