Svět módy prezentuje extrémní štíhlost a nerealistickou dokonalost tvaru lidského těla. Běžná populace na Západě prezentuje druhý extrém – většina osob je obézní a má pocit, že má normální postavu. Britští vědci tvrdí, že bohužel k normalizaci obezity přispívají boubelaté modelky a dostupnost zboží nadměrných velikostí.
Plnoštíhlé modelky měly být reakcí na extrémně vyzáblé a často anorexií trpící hvězdy přehlídkových mol. Jenže tato snaha poukázat na to, že extrémní štíhlost je nezdravá fyzicky i psychicky, vede k posilování mnohem většího problému – obezity.
Obézní je totiž už většina populace v zemích tzv. Západu.
Inspirace u cigaret
„Normalizace obezity prominentním zobrazováním atraktivních modelek větších velikostí vede k podceňování nadváhy u běžné populace a tím snižuje účinnost prevence obezity,“ tvrdí profesor John Banzhaf z University of East Anglia.
Ten přispěl v minulých letech k výraznému omezení kouření v britské společnosti. A to jednoduše tím, že kouření tzv. denormalizoval. V rozsáhlé kampani a mediální masáži učinil z kouření něco nenormálního, ačkoli v minulém století bylo kouření vnímáno jako běžná aktivita. Podle profesora Banzhafa ale společnost v rámci prevence obezity musí učinit také nadváhu a obezitu nenormální.
Podpora nezdravého života?
„Naše nové výzkumy dokazují, že zobrazování modelek nadměrných velikostí v atraktivním kontextu pomáhá posilovat nezdravý životní styl u veřejnosti, což stojí mnoho lidských životů a enormní výdaje na zdravotnictví každý rok,“ míní Banzhaf.
Léčba problémů souvisejících s obezitou stojí vlády zemí Západu biliony ročně.
Sledujte nás na sociálních sítích: