Každodenní život se může stát velmi nepříjemným pro lidi, kteří trpí zápachem nohou. Patříte mezi ty, kdo se za něj stydí? Spolehněte se na již prověřené tipy a na pomoc přizvěte třeba kokosový olej, černý čaj nebo bělidlo!
Deodoranty nebo zásypy? Zapomeňte na ně! Tyhle domácí prostředky jsou stejně účinné, ne-li ještě účinnější!
Esenciální oleje
Budete potřebovat 8 až 10 kapek esenciálního oleje (eukalyptový, levandulový nebo čajovníkový) a kbelík (lavor) s teplou vodou. Olej (jeden či směs několika) přidejte do lázně, ponořte do ní nohy a 20 minut odpočívejte. Takto opakujte každý den do zlepšení stavu. Proč to funguje? Esenciální oleje mají antiseptické, antifungální a antimikrobiální vlastnosti, které zabíjejí bakterie způsobující zápach nohou. Navíc mají uklidňující účinek na pokožku, mysl a tělo.
Černý čaj
K ruce si připravte 4 nebo 5 sáčků černého čaje a kbelík napusťte teplou vodu. Sáčky nechte několik minut vylouhovat a poté do takto připravené lázně ponořte svá chodidla. Relaxujte 10 až 15 minut. (Opakujte dvakrát denně.) Černý čaj je bohatý na třísloviny a polyfenoly, které mají antioxidační a antibakteriální vlastnosti a pomáhají zbavovat se zápachu.
Slaná voda
Budete potřebovat 1/2 až 1 šálek soli, 8 šálků horké vody a vaničku nebo kbelík. Do nádoby nalijte vodu, přidejte sůl a nechte ji zcela rozpustit. Ponořte nohy a 20 minut odpočívejte. (Provádějte jednou nebo dvakrát denně do zlepšení stavu.) Sůl absorbuje přebytečnou vlhkost nohou, čímž snižuje růst bakterií a eliminuje charakteristický zápach.
Bělidlo
Bělidlo na prádlo? I to se v rámci zmírnění zápachu nohou doporučuje. Potřebujete přitom 1/2 šálku zmíněného prostředku a malou mísu s vodou. V lázni přitom setrvejte 10 až 12 minut (opakuje dvakrát denně). Proč to funguje? Bělidlo se používá k dezinfekci různých povrchů, nicméně namáčení nohou v tomto silném roztoku zabíjí všechny bakterie a houby. A taky mírní zápach. Bělidlo však může pokožku podráždit. Pokud se tak stane, okamžitě vyndejte nohy z nádoby a pokožku umyjte čerstvou vodou.
Jedlá soda
Připravte lázeň z 1 a 1/2 až 2 lžic hydrogenuhličitanu sodného (jedné sody) a 7 až 8 šálků horké vody. Relaxujte po dobu 15 minut (opakujte dvakrát denně). Bikarbonát sodný má antibakteriální vlastnosti, neutralizuje zápach a současně zjemňuje nohy.
Kokosový olej
K ruce si připravte 1 až 2 lžíce kokosového oleje a 5 kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva. Nohy důkladně umyjte a osušte. Obě zmíněné ingredience promíchejte a naneste na pokožku, jemně promasírujte. Opakujte přitom každý den. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která zabíjí bakterie, éterický olej z cedrového dřeva zase vyniká antifungálními vlastnostmi. Platí tak, že kombinace těchto olejů je účinným domácím prostředkem proti zápachu nohou.
Sledujte nás na sociálních sítích: