Zatímco na zimu většině z nás stačily kozačky, kotníčkové boty, lyžáky a společenské lodičky, jaro a léto s sebou přináší spoustu příležitostí k nákupu nejrůznějších bot a botiček. Jak si vybrat ty pravé?
Připravit obutí pro nožky na jaro (a vlastně i na léto) vyžaduje spoustu úsilí – potřebujete sandálky do města (nejlépe dvoje, ale množství se meze nekladou, že), sandálky na delší chození (nemusí být nutně trekové), boty na sport (podle druhu, samozřejmě), boty na túry, pohorky (pokud vyrážíte do hor), uzavřené botky do města (ne vždycky je počasí na sandálky, kupodivu opět většinou jedny nestačí)…
Zkrátka s botami je to náročné (pokud teď právě kroutíte nechápavě hlavou v rozhořčení, jaké je to plýtvání časem, penězi a botami, protože nikdo jich přece nemůže tolik potřebovat, patříte k té šťastné menšině žen, které se občas nepřiplíží večer domů a rychle nestrkají pod postel podezřele vypadající krabici tak, aby partner neviděl, že zkrátka zase neodolaly…).
Ale ať už váš botník přetéká exempláři všech možných značek, tvarů a barev, nebo si vystačíte se „základní výbavou“ obuvi, při nákupu bot byste měly dodržovat určitá pravidla. Špatný výběr obuvi totiž může způsobit i zdravotní problémy – podiatři a ortopedové by mohli vyprávět…
Jak tedy nakupovat boty?
Sedí, netlačí…
Nespoléhejte na to, že víte, že máte již léta velikost 39. Velikost se může lehce lišit obchod od obchodu, ale také podle druhu obuvi – záleží na tom, jaký materiál botu vyplňuje. Boty si vždy pořádně vyzkoušejte. Nejlepší je samozřejmě zkusit obě boty najednou (některé z nás mají stále zažitý zvyk zkoušet například pouze pravou botu – je třeba si uvědomit, že ani chodidla si nejsou 100% podobná, takže padne-li vám bota na pravou nohu, o levé to už platit nemusí) a pěkně se v nich po obchodě projít. Tím alespoň zčásti odhalíte, zda vás botky někde nedřou či netlačí. Mimochodem, oblíbené věty prodavačů o tom, jak si bota časem „sedne“ a přizpůsobí se vám, berte s rezervou – u nekožených bot pak na ně rovnou zapomeňte. I podle České obuvnické a kožedělné asociace je dobré držet se hesla, že „co sedí při zkoušení, bude sedět i při nošení“. (Čtěte také: Tipy a triky, jak zatočit s popraskanými patami)
Odpoledne s ponožkou
Obuv je dobré kupovat spíše v odpoledních či podvečerních hodinách, v té době máme totiž nohy trochu oteklé, takže budeme-li si zkoušet boty na objemnější nohy, odpadne problém s tím, že nás pak budou po koupi boty při nošení vždycky odpoledne škrtit. Noha by měla být v botě v přirozené pozici, obuv by vám tedy neměla například stlačovat prsty do špičky apod. Ale pozor na příliš volné botky – ani jejich sklouzávání z paty není nijak prospěšné. Vždy si s sebou do obchodu vezměte i odpovídající ponožky či punčochy, které budete do bot nosit.
Podpatky a podrážka
Kupujete-li sandálky, sáhněte raději po takových, které mají širší pásky (zvláště pokud jsou na podpatku) – nebudou se vám totiž bolestivě zařezávat do nohou v případě, že vám trochu otečou. Také výběr podpatku je důležitý. Je dobré vyhnout se extrémům, našim nožkám totiž škodí jak zcela ploché podrážky, tak i vysoké podpatky. Obecně se dá říci, že – máte-li v botách strávit většinu dne – byste neměla nosit podpatek vyšší než 4 cm. Boty na vyšším podpatku musejí chodidlu poskytovat maximální oporu (což řada výrobců stále nevzala na vědomí). Sama podrážka by měla být pružná a přizpůsobovat se pohybu chodidla, ale také dostatečně pevná, aby je chránila před otřesy a nerovnostmi cest či chodníků.
TIP Bety: Nevíte, jakými cviky zhubnout nebo posílit bříško? Chcete se zbavit širších boků? Zeptejte se ZDARMA naší profesionální instruktorky Petry z klubu Holmes Place
Sledujte nás na sociálních sítích: