Teenageři s nadváhou se musí potýkat s utiskováním ve škole i mimo ni. Podle poslední studie je ale navíc diskriminují i vlastní rodiče.
Podle nedávných výzkumů vědců jsou rodiče nejen méně ochotní živit své děti trpící nadváhou na vysoké škole, ale nechtějí být nápomocni, ani když si jejich potomek potřebuje koupit auto.
„Nikoho neudiví, že obézní lidé jsou diskriminováni ze strany společnosti. Překvapením je, že se diskriminace dopouštějí rodiče na vlastních dětech," říká autor studie Adriel Boals a dodává: „Školné a zaplacení auta bývají největší položky během studií, na nichž se dospělí podílejí."
Boals s kolegyní Amandou Kahaovou zveřejnili v odborném časopise Obesity zprávu, v níž se uvádí, že více než dvě třetiny Američanů trpí nadváhou, či obezitou. Tito lidé se potýkají s diskriminací v práci, ve škole a v partnerství. Méně často uzavírají sňatek a berou nižší mzdu. Následkem toho trpí nízkým sebevědomím a depresemi.
Nechtějí investovat do "tlouštíků"
Během své studie, při níž chtěli najít souvislost mezi ochotou rodičů potomka finančně podpořit a nadváhou, sledovali badatelé 379 vysokoškoláků ve věku 17 až 26 let, z nichž třetina byli chlapci.
Zjistili, že studenti, kteří si pořídili auto z vlastních zdrojů, měli vyšší index tělesné hmotnosti (BMI, poměr výšky a hmotnosti sloužící k určení míry obezity) než jejich vrstevníci, kterým přispěli rodiče. Jejich BMI dosáhl průměrně 25, což je považováno za nadváhu, zatímco hodnota 30 znamená obezitu.
Ze studentů, kteří si pořídili auto sami, bylo 39 procent obézních nebo s nadváhou. Rodiče pomáhali s koupí vozu jen 18 procentům potomků s vysokým BMI.
Boals má pro to několik vysvětlení: „Jedním může být evoluční aspekt: rodiče jednoduše nejsou ochotni investovat do potomka, který není fit," tvrdí.
Dalším důvodem může být to, že chování rodičů nevědomky kopíruje obecnou společenskou tendenci diskriminovat lidi s nadváhou.
Sledujte nás na sociálních sítích: