Rodiče dnes mají tendenci přeceňovat pocity štěstí a spokojenost u svých dětí. Může za to především fakt, že společnost podporuje egocentrické chování a totální individualismus. Rodiče pak vnímají pouze své vlastní štěstí a podle něj soudí to, jak se cítí jejich potomci.
Jinými slovy, šťastný egocentrický rodič má pocit, že jeho dítě je také šťastné, i když je třeba nešťastné a trápí se. Takový rodič o psychickou pohodu dítěte nedbá a nevěnuje mu dostatečnou péči.
„Silně individualističtí rodiče s egocentrickým chováním velmi silně podléhají vlastním pocitům a soudí podle nich úroveň štěstí a psychické pohody v celé rodině. Vnímají rodinu jako jeden celek a pocity této jednotky odvozují od svých vlastních,“ tvrdí doktor Belen Lopez Perez z Plymouthské univerzity.
Neschopnost správně posuzovat psychický stav potomků zvyšuje nepochopení mezi dětmi a rodiči, zvláště pak v období dospívání, což může mít vážné negativní důsledky jak na vztahy rodičů a potomků, tak na psychický vývoj mladého člověka a jeho další život.
Sledujte nás na sociálních sítích: