V dnešní době mnoho žen odkládá mateřství na dobu po třicítce a nepochybně pro to mají spoustu rozumných důvodů. Ale je to pro ženy a jejich děti vůbec zdravé, otěhotnět a porodit prvního potomka až v relativně pozdním věku?
Pozdní mateřství versus ideální věk
Není sporu o tom, že velká většina žen touží mít děti, otázka je pouze kdy. Názory na to, jaký věk je vlastně pro mateřství ten nejlepší, se různí. Jiný pohled na věc mají psychologové, sociologové, porodníci, lékaři nejrůznějších odborností, jiný ženy různých profesí a ještě jiný také jejich partneři a celé široké příbuzenstvo.
Část pravdy ohledně toho, kdy je nejlepší přivést na svět své první dítě, může mít nakonec každý. Každopádně sociologové z Texaské univerzity v Austinu na toto téma před časem vypracovali odbornou studii. A výsledek? To, co mnozí z nás dnes považují za pozdní mateřství, je ve skutečnosti ideální věk.
Magická číslice pro věk šťastné prvorodičky je prý 34. Podle sociologů právě v tomto věku dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením. Pro mladší ženy je totiž ještě obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte.
Zdraví a mateřství
Přestože ženy po třicítce už nejsou na vrcholu svých fyzických sil a kondice, právě ony věnují více pozornosti svému zdraví a staví se zodpovědněji také ke zdravotnímu stavu svého budoucího dítěte. Navíc platí, že ženy, které nerodily, jsou často ve věku 34 let v lepší fyzické kondici než ženy, které první dítě porodily v osmnácti nebo dvaceti.
Přestože věk 34 let je pro první dítě možná ideální, odborníci upozorňují, že již po 35. roce věku začíná klesat hladina ženských pohlavních hormonů, a s tím se také snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Proto je vhodné pomýšlet na mateřství o něco dříve; odborné zdroje opět udávají ideální rozmezí: je jím věk 27 až 34 let.
Zdroj: www.zenska-neplodnost.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: