Pravidelné usínání ve stejnou hodinu a sedm až osm hodin spánku denně jsou ideální pro početí dítěte. Ženy dodržující tyto zásady mají mnohem vyšší šanci otěhotnět. Naopak jakékoli vybočení z pravidelného spánkového režimu, ať už se jedná o délku spánku či dobu usínání a vstávání, vede ke snížení šance na úspěšné početí.
„Pravidelný režim – odchod do postele ve stejný čas a probuzení ve stejnou dobu dne – může výrazně zvýšit míru úspěšnosti při početí,“ tvrdí jihokorejští vědci.
Podle nich je ideální délkou sedm až osm hodin. Pokud žena spí devět a více hodin, pak se šance na početí snižuje, ještě horší je to však v případě, že spí jen šest či dokonce méně hodin. Důležitou roli hraje také usínání a stávání ve stejnou hodinu večer a ráno.
Podle korejských vědců spánek a návyky týkající se nočního pobytu v posteli odrážejí celkový životní styl ženy včetně stravování, vztahu k pohybu a konzumace alkoholu. U žen spících devět a více hodin jde zřejmě o to, že mají nepravidelný režim, ponocují, pijí alkohol, pak dlouho vyspávají, vynechávají snídani apod. „Tyto faktory mají zřejmě větší vliv než dlouhý spánek samotný,“ míní doktor Daniel Park z Univerzity Inje v Jižní Koreji. Naopak u osob spících méně než sedm hodin se projevuje především negativní vliv spánkové deprivace, která narušuje hormonální rovnováhu v těle a produkuje řadu stresových hormonů.
U žen spících sedm až osm hodin a dodržujících pravidelný režim usínání a vstávání, je šance na početí o pětadvacet procent vyšší než u těch, které mají devět a více či méně než sedm hodin spánku.
Sedm až devět hodin spánku je také prevencí chorob srdce, obezity, určitých druhů rakoviny a demence.
Sledujte nás na sociálních sítích: