I maminky si občas potřebují odpočinout. Mezi tím, kdy jsou řidičkou, uklízečkou a kuchařkou, mají maminky jen pár minut denně, kdy se mohou nadechnout a udělat něco pro sebe. To rozhodně nestačí! Máme pro vás pár cenných rad, jak využít čas k relaxaci.
Ta hodina večer, kdy jsou děti v posteli a než se mamince začnou zavírat oči únavou, by se opravdu neměla počítat jako čas maminky pro sebe. Pro mnoho žen je to jediná chvíle, kdy si mohou odpočinout a podívat se na epizodu svého oblíbeného pořadu na Netflixu. Většina je však už tak unavená, že si ten čas vůbec neumí užít – a pak je tu partner, který také potřebuje pozornost.
Maminky, zahoďte od sebe přehnaná očekávání a užijte si jízdu do života, kde si můžete v klidu vypít kávu, vykoupat se nebo přečíst celou kapitolu knihy. S těmito pěti tipy se to může stát vaší realitou!
Zaveďte hodinu klidu
Pro rodiče s miminky a velmi malými dětmi je spánek někdy jasným bodem dne. Během této doby mají chvilku klidu, ve kterém se mohou nadechnout a nabrat síly na zbytek dne (pokud v tuto dobu nedělají domácí práce, ale to je jiné téma). Rodiče, jejichž děti již nespí, ale jsou stále dostatečně malé na to, aby vyžadovaly neustálý dohled, by měli místo toho zavést hodinu klidu.
Hodina klidu je hodina odpoledne (pokud možno vždy ve stejnou dobu), ve které se děti učí být v klidu, a každý si hraje, maluje nebo se jinak (v klidu) zabaví ve svém pokoji. Nastavte hodiny a naučte je, kde přesně mají být ručičky, aby tato doba klidu skončila – a předem platí jasné pravidlo, že nesmějí opustit místnost. Z klidu nakonec těží obě strany: Maminka dostane hodinu, ve které má čas pro sebe a děti se učí hrát si samy, což je velmi důležité pro jejich rozvoj a kreativitu.
Nastavte časovač
Může to znít bláznivě, ale někdy je časovač opravdu to jediné, co chybí, abyste zvládla více věcí za kratší dobu. Funguje to takto: Nastavte si pevný časový rámec, ve kterém chcete úkol splnit, například jednu hodinu na úklid celého domu. Pak vydělte hodinu počtem místností, abyste získala 10–15minutové bloky na místnost. Když víte, kolik času máte na pokoj, nastavte budík a uklízejte danou místnost, dokud budík nezazvoní. Pak necháte, co děláte, a přejdete do další místnosti, dokud neuplyne hodina, a pak skončíte.
Budete překvapena, kolik toho dokážete za hodinu stihnout, pokud se nebudete rozptylovat a budete se držet přísného plánu. Vše, co by po této hodině mělo zůstat, budou maličkosti, a tak nejenže získáte čas, protože ho budete méně investovat do domácnosti, ale také budete trénovat, abyste se zbavila svého perfekcionismu – za nějakou dobu získáte čas pro sebe.
Pohlížejte na volný čas jako na úkol
Většina žen věří, že volný čas je čas, který jim zbude po dokončení všeho na jejich seznamu úkolů – a to je právě ten problém. Mnoho z nás si ve skutečnosti nikdy nedokáže odškrtnout celý seznam. Vždy je potřeba něco udělat.
Pokud si rodiče neudělají čas pro sebe, brzy nezbude nic, co by mohli dát svým dětem. Jsou neustále ve stresu, reagují podrážděně a najednou to už nikoho z rodiny nebaví. Otcové se o sebe většinou lépe starají a nechávají si čas – maminky se mohou řídit tímto příkladem a při nejbližší příležitosti si vědomě zablokovat dvě hodiny v kalendáři jen pro sebe. Čímž se dostáváme k dalšímu bodu...
Zamkněte dveře
Když už jsme si dokázaly vědomě naplánovat dvě hodiny a děti prostě nechaly tatínkovi, je důležité, aby se děti nedostaly ani k vám. Dvě hodiny nejsou vůbec relax, když každých deset minut vlétne do dveří dítě a něco po vás chce. Tak zamkněte dveře a nechte tyto dvě hodiny zcela na tátovi. Důslednost je základ všeho. Jak děti, tak táta se musejí naučit, že v této době nejste k dispozici a že nemá smysl vás volat nebo vás rušit.
Čas pro vás nemusí být lázeňský okamžik
Když si uděláte čas pro sebe, naplňte ho něčím, co vás nabije energií. Doplňte si rezervy a nenechte společnost, abyste se cítila provinile. Takže pokud vás uvolňuje hraní her na telefonu – jděte do toho! Prohlížíte si rádi Pinterest? Nenechte se zastavit. Epizoda na Netflixu? Dopřejte si to! Nalijte si sklenku vína a užijte si. Zasloužíte si to.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: