Čím je dítě menší, tím netrpělivější je. Vše musí vždy proběhnout velmi rychle a okamžitě. Jinak rodičům hrozí křik a slzy. I s malými dětmi můžete zapracovat na trpělivosti a vytvořit mu tak ty nejlepší podmínky pro pozdější život.
Hlavním důvodem, proč jsou děti tak netrpělivé, je, že jsou zvyklé na okamžité uspokojení svých potřeb. Protože jako malá miminka na ně rodiče okamžitě reagují, například když pláčou, protože mají hlad, nebo je bolí bříško. A tak je to také naprosto v pořádku! Kolem dvou až tří let se děti dostávají do věku, kdy dokážou pochopit, že se někdy musí čekat. Nyní je čas na tom pracovat a povzbudit vaši trpělivost.
Trpělivost je důležitá
Trpělivost je velmi pozitivní vlastnost. Pokud dokážete s uspokojením svých potřeb chvíli počkat, usnadníte to sobě i svému okolí. Zbavíte se stresu. Děti žijí tady a teď a jsou velmi sebestředné. Do určitého věku to tak být může, ale v určitém okamžiku se každé dítě musí naučit, že ne všechno půjde podle jeho vůle.
To také znamená, že se dítě musí naučit, že se mu nedostane pozornosti mámy a táty 24/7. I to může dítě zneklidnit. Protože pozornost a tím potvrzování od rodičů zatím posilovaly jeho sebehodnotu. A samozřejmě by rodiče měli jít příkladem. Každý, kdo každý den spěchá z jedné schůzky na druhou, projevuje jen málo trpělivosti. Je lepší, když se rodiče mohou pozastavit a například nereagovat na zvonící smartphone.
Jak naučit děti trpělivosti
Trpělivosti je třeba se učit pomalu a postupně. Vhození „rovnou do vody“ by dítě jen podráždilo. Pro rodiče je obzvláště důležité, aby byli důslední a spolehliví. Pokud se například s dítětem na něčem domluvíte, například, že číst budete za 5 minut, měli byste to také dodržet. Trpělivost musí u dětí stát za to, zvláště zpočátku!
Čím je dítě mladší, tím menší by měly být jeho zkoušky trpělivosti. A nejlepší je ‚vizualizovat‘ dobu, po kterou by dítě mělo čekat. Protože děti ještě nemají smysl pro čas ani představu o tom, co je pět nebo deset minut. Přesýpací hodiny nebo časovač na vajíčka mohou zpočátku pomoci vizualizovat dobu čekání.
Trpělivosti se můžete naučit i při hraní. Například v deskové hře musíte s hodem kostkou vždy počkat, až na vás přijde řada. Nebo musíte počkat, až hra konečně vygeneruje vítěze. Trpělivostí lze také trénovat dětskou výdrž, držet se jí a nevzdávat se.
Strategie pro čekací doby jsou také velmi důležité při učení trpělivosti. Pokud například stojíte ve frontě u pokladny v supermarketu, můžete čas, než na vás konečně přijde řada, trávit hrou typu „vidím něco, co nevidíš“. Pokud po zaplacení čeká na dítě i nějaká maličkost, tak to čekání, a tedy i trpělivost se opravdu vyplatilo.
Vyvarujte se zklamání
Děti se musí naučit, že stojí za to být trpělivý a na něco čekat. Na začátku to může být slíbená zmrzlina nebo nová hračka. Později však umožní dítěti odměnit se například dobrými známkami. Právě proto, že bylo trpělivé a vytrvalé při učení.
Aby se dítě dostalo do bodu, kdy spojí svou trpělivost s něčím pozitivním, neměly by se nikdy porušovat dohody. Na jedné straně se jako rodič stáváte nedůvěryhodným a riskujete, že ztratíte důvěru svého dítěte. Na druhou stranu jsou děti ochuzeny o pocit úspěchu.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: