Vážení rodiče, je čas vybrat kroužek pro své děti! Nelákala by je třeba hra na hudební nástroj? Pokud se s ní v mládí začne, v dospělosti i stáří mozek funguje lépe a rychleji.
Začíná nový školní rok a spolu s ním se otevírají i možnosti mimoškolních aktivit. Přemýšlíte o kroužku, který by vaše děti mohl bavit? Co třeba něco s hudbou? Je to vlastně i investice do zdraví, zejména pak toho psychického a kognitivního.
Že ticho léčí? Vždy to neplatí
Klavír, housle, kytara nebo bicí? To je vlastně jedno. Pokud domácí cvičení ratolestí snesou vaše nervy i uši, na konkrétním nástroji nijak zvlášť nesejde. Nedávný výzkum zveřejněný v magazínu Psychology and Aging prokázal, že dospívající, kteří se věnují hudbě, mívají v dospělosti výrazně bystřejší mysl. Tedy alespoň ve srovnání s těmi, co tak nečiní. Noty mají asi vážně zázračnou moc…
Co se v mládí naučíš, to ti ve stáří prospěje
Do tohoto výzkumu (1) bylo zahrnuto 420 dobrovolníků pocházejících ze Skotska, kteří se narodili po roce 1936. Z těchto respondentů mělo zkušenosti s hrou na hudební nástroj celkem 167 lidí, ve většině případů již od útlého věku. Nutno dodat, že nejčastěji šlo o klavír. Účastníci absolvovali testy zaměřené na mozkovou sílu a kognitivní schopnosti, na které docházeli od svých 70 let, a to každé tři roky. Brzy se ukázalo, že hudebníci mají mnohem lepší vizuálně prostorové uvažování a přijímané informace zpracovávají o poznání rychleji.
„Vidíme tyto výsledky jako vzrušující výchozí bod pro další zkoumání toho, jak mohou hudební zkušenosti z celého životního cyklu přispět ke zdravému a příjemnějšímu stárnutí,“ myslí si lékařka a hlavní autorka studie Judith Okely. Ta také podotýká, že kognitivní rozdíly mezi hudebníky a „nehudebníky“ byly stále evidentní, i když výzkumný tým vzal v úvahu i další faktory, jako je například dětská inteligence, vzdělání, kuřácké návyky a celoživotní úroveň fyzické aktivity (1).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8562654/
Sledujte nás na sociálních sítích: