Fyzicky i psychicky stres působí na děti a mládež stejně jako na dospělé: tělo mobilizuje všechny své rezervy k řešení problémových situací. Pokud stres přetrvává, aniž by byl léčený, má vážné následky.
Pokud přemýšlíte, co se s vaším dítětem děje, následující symptomy by vám mohly pomoci.
Mnoho dětí se jednoduše cítí ve stresu nepříjemně, jsou nervózní, nebo úzkostné. Jiné se stahují, sedí znuděně a apaticky, trpí ztrátou chuti k jídlu, nespavostí a celkovou netečností, stejně jako bolestmi hlavy, žaludku nebo nevolností.
Běžné příznaky nepříjemného stresu jsou: podrážděnost, neklid a agresivita. Jako krátkodobé reakce na aktuální události, např. těžký třídní test, je to zcela normální. Problémem se stávají pouze tehdy, pokud příznaky přetrvávají.
Obavy a strachy
Každé dítě občas zažívá emocionální problémy – dělá si starosti, bojí se nebo ztrácí sebevědomí. Stejně tak mnozí necítí dostatečnou podporu rodiny. V důsledku toho těmto mladým lidem chybí právě ten ochranný faktor, který by jim pomohl čelit výzvám jejich stáří uvolněněji.
Stres bolí
Mnoho dětí a mladých lidí si stěžuje na opakované psychosomatické potíže, jako například bolest hlavy nebo břicha. Mezi mladými lidmi je rozšířená také nesoustředěnost, nespavost a neklid. Cítí se vyčerpaně až několikrát týdně a některé může trápit i osamělost. Hněv je tak pro mnohé téměř každodenními společníky.
Začarované kruhy
Různé stresové reakce se zřídka vyskytují samostatně. Silné emoční reakce mohou vést k mentálním blokádám, které dále zvyšují prožitek stresu. Některé děti jsou agresivní a reagují destruktivně. Ve skupině vyčnívají, protože jsou vždy na obtíž. Jiní se stahují do sebe. Říkají málo a vypadají apaticky. Obě reakce mohou z dlouhodobého hlediska ovlivnit sociální vztahy.
Na druhou stranu, pokud děti a mladí lidé zvládají stres dobře, jsou fáze většího stresu spíše výzvou, a mohou dokonce uvolnit energii.
Pokud máte pocit, že vaše dítě by mohlo trpět stresovou poruchou, vždy vyhledejte odborníka.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7564698/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: