Pokud máte děti, tak nějak tušíte, že být každý den ve stresu a pod tlakem, je vlastně denní rutina. A jak se shoduje více a více zaměstnavatelů, jsou mámy od dětí v profesním životě často lepší než bezdětné ženy. A to hned z několika důvodů.
Jakmile se ve vašem životě objeví dítě, vnese do vašeho života nejen spoustu radosti a lásky, ale mnohdy i ne zrovna jednoduchých situací a klidných stavů. Vysoké nároky, které musí každá máma pravidelně naplňovat, jí ale prospívají jinde. A to se může dokonce opravdu vyplatit (1).
Menší mozek, ale s lepšími funkcemi
Pro mámy od dětí není obecně vzato příliš snadné si najít práci a skloubit pracovní a rodinný život je mnohdy opravdová výzva. A přestože dřívější výzkumy (2) ukázaly, že se ženský mozek během těhotenství může zmenšit dokonce až o sedm procent, teď se spíše ukazuje, že ženy s dětmi mohou dosáhnout zvýšených kognitivních schopností. Mozek matky si po narození, a především během výchovy potomka, vyvíjí strategie pro zvládání stresu a pravidelně se trénuje jeho schopnost vyhodnocovat situace a rozvíjet porozumění (2).
Děti jako trénink mozku
Díky hlasitému, stresujícímu a emocionálnímu každodennímu životu s dítětem se u matek také rozvíjí lepší psychická odolnost, dokážou se rychleji a efektivněji rozhodnout a myslí více strategicky a s ohledem na nejlepší řešení. Ženy s dětmi také údajně lépe zvládají stres (3).
Části mozku zodpovědné za uvažování, úsudek a empatii se ve skutečnosti začne rozšiřovat s narozením dítěte a následnou starostí o jeho potřeby a štěstí. Vyznačuje se také kreativitou nejen při řešení problémů. Takže když se pak tyto maminky setkají s pokrokovými a nezaujatými zaměstnavateli, mohou jim nabídnout nemalé množství takzvaných „soft skills“, které se na žádném kurzu nenaučí. Mají tak skutečnou výhodu, pokud jde o kariérní příležitosti (3).
Až tedy budete příště s potomkem „diskutovat“ o tom, zda třeba může zůstat ještě vzhůru, neměly byste být naštvané, ale rády. Každá názorová výměna a interakce s vaší ratolestí vás totiž vycvičí na život daleko od domu pro panenky nebo rytířského hradu (1).
Zdroj: (1) názor autora, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7975506/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8593951/
Sledujte nás na sociálních sítích: