Obvykle nemusíte běžet do lékárny. Plenková vyrážka se dá s trochou štěstí vyléčit i s pomocí domácích zdrojů. Po čem sáhnout a jak připravit sedací koupel?
Vyrážka z plenky je běžný stav, který může způsobit, že je dětská pokožka podrážděná, citlivá na dotek, červená a bolavá (1). Většina případů se vyřeší jednoduchými změnami návyků. Abyste se vyrážky zbavili, plenku kontrolujte častěji a vyměňte ji ihned, jakmile je mokrá nebo znečištěná. Jemně očistěte oblast genitálií mýdlem a vodou a pleť nechte důkladně uschnout. Následně použijte krémy a masti obsahující oxid zinečnatý. Ten pomáhá zklidňovat pokožku a chrání ji před vlhkostí.
Pečlivě však sledujte složení výrobku a sledujte, zda neobsahuje drsné nebo vysušující chemikálie. Jde zejména o ftaláty, hliník, parabeny, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) (2). Chcete-li mít jistotu, že se vyhnete všemu umělému, vsaďte spíš na přírodní složky, jež podporují hojení vyrážek (3).
Jablečný ocet
Když vaše dítě sedí příliš dlouho v mokré nebo pokakané plence, pokožka se může stát příliš zásaditou. Přidejte dvě polévkové lžíce jablečného octa do misky s vlažnou vodou a do roztoku namočte zadeček miminka (alespoň na 10 minut). Pokožku jemně osušte a nechte ji oschnout – ideálně na vzduchu. Pokračujte přírodním hydratačním krémem, třeba s heřmánkem, šalvějí či měsíčkem lékařským.
Gel z aloe vera
Zatímco čistá šťáva z aloe vera může být trochu tekutá, gel ze sukulentu aloe vera zůstává na místě a zklidňuje podrážděnou pleť. Prsty naneste malé množství gelu na postižená místa a nechte ho vstřebat. Aloe je antimikrobiální, vyživující a hydratační – a antioxidanty, které obsahuje, podporují superrychlé hojení.
Jedlá soda
Vysoce alkalické soli v jedlé sodě pomáhají neutralizovat kyselost a bakterie způsobené plenkovou vyrážkou. Smíchejte dvě polévkové lžíce jedlé sody s vlažnou vodou a aplikujte na zadeček dítěte měkkým hadříkem. Pokožce se okamžitě uleví.
Kdy navštívit lékaře?
Plenková vyrážka obvykle odezní během 2 až 3 dnů. Pokud k tomu nedojde, plenková dermatitida se zhorší nebo se na kůži vašeho dítěte objeví vřídky, poraďte se se svým lékařem. Lékařskou péči neoddalujte ani v případě, kdy má miminko horečku, z vyrážky vytéká hnis a dítě je úzkostlivější než obvykle. V závislosti na tom, o jaký typ vyrážky se jedná, může se lékař rozhodnout pro antimykotický nebo antibiotický krém.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559067/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4651417/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7027557/
Sledujte nás na sociálních sítích: