„Mami? Co je to jaderná zbraň a proč je tu teď tolik lidí, kteří mluví jiným jazykem“? Nevíte, jak na tyto otázky šetrně odpovědět? Držte se jen základních faktů a pro všechny případy vypněte televizi. Diplomatické jednání je tu klíčové!
Rodičovství bývá samo o sobě náročné, ovšem v roce 2022 je těžší než kdy dřív. Nejenže jsme stále nenašli cestu z bludného kruhu pandemie, válka na Ukrajině vyvolává v domácnostech diskuse o tom, jaké změny a následky tento konflikt přinese. Vážné hovory občas zaslechnou i naše děti, takže čelíme dalšímu problému – jak se s nimi o tomhle všem vlastně bavit a reagovat na jejich otázky?
Mlčeti zlato? Ne tak úplně
Vy sami nejlépe víte, co svým dětem říci můžete a nemůžete. Pokud se vás zeptají, odpovídejte způsobem přiměřeným jejich věku a pomocí jazyka, kterému budou rozumět. U těch mladších se dají použít různé analogie, ovšem ty starší bývají náchylné k úzkostem, takže s fakty raději šetřete. Sdělte jim třeba jen to, že ruské jednotky překročily ukrajinskou hranici a lidé odtamtud prchají. Nedávejte jim víc, než potřebují vědět. Co ještě můžeme udělat?
Omezení médií jako nutnost
Děti jsou logicky vystrašené, když o obětech válečného konfliktu slyší v rádiu nebo vidí znepokojivé obrázky v televizi. Snažte se tedy omezit expozici médií, jak je to možné. Chcete-li své bližní zasvětit do historie těchto národů a možných příčin války, rozhodně vynechte násilí. Podstatnou věcí je zde i nestrannost. Zachovejte vlídnou tvář a snažte se jít cestou empatie.
Pozitiva? Lze je najít
Svým dětem připomeňte, že bez ohledu na to, jak a proč tohle celé vzniklo, bychom všem lidem měli prokazovat úctu a laskavost. Najděte způsob, jak se méně soustředit na negativní aspekty. Zkuste vyzdvihnout třeba to, že se celý svět spojil, aby uprchlíkům pomohl. V těchto těžkých časech bychom měli zdůrazňovat důležitost empatie, míru a toho, co lidé dokáží, když mají stejný cíl,“ uzavírá Anissa Mouti. V krajních případech lze vyhledat dětskou psychologickou pomoc.
Zdroj: názory autora - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: