Zase doma marodíte? Ano, chce to pevné nervy. A vůbec v případě, že se to děje skoro každý měsíc. Proč tomu tak je a kdy období věčných dětských nemocí konečně skončí?
Znáte to. Sotva se u vašeho potomka zdárně vyléčí rýma, objeví se pro změnu kašel. Když konečně zabere sirup a blýskne se na lepší a zdravější časy, přichází zase zvýšená teplota. Jako rodič propadáte depresi, protože to vypadá, že strávíte další týden v domácí izolaci. A kdo má pořád vymýšlet způsoby, jak malého maroda, který se neustále dožaduje venkovní procházky, zabavit! Proč jsou malé děti pořád nemocné? A je to tak všude, nebo tohle „štěstí“ máte jenom vy?
Imunitní systém se stále vyvíjí
Problém číslo jedna? Školka. Ačkoli je v mnoha směrech dobré, že do ní ratolest chodí, znamená to také, že se ocitá uprostřed bojové zóny dosud nepoznaných bakterií a virů. To s náchylností k nejrůznějším chorobám pochopitelně udělá svoje. „Děti nemají žádnou preexistující obranyschopnost. Když se narodí, jsou chráněné imunitou, kterou jim předala matka v těhotenství. Ovšem tyto protilátky rychle zmizí. Se stále se vyvíjející imunitou dítě onemocní v průměru šestkrát až osmkrát do roka,“ vysvětluje americký epidemiolog a pediatr Aaron Michael, který působí na Johns Hopkins University School of Medicine, jež sídlí v Marylandu. Co dalšího stojí proti vám?
Co vidím, to ochutnám
Další příčinou častých nemocí je podle výše jmenovaného odborníka nehygienické chování našich nejmenších. „Strkají si neumyté ruce do pusy i do nosu, olizují hračky sbírané ze země. Nedá se tomu zabránit. Tyto faktory je samozřejmě ohrožují,“ dodává uvedený lékař. Ale pozor, jistá světlá stránka tu přece jenom je…
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
„Děti, které navštěvují školku bývají oproti těm, které déle zůstávají doma, častěji nemocné. To je ale prakticky připraví na život ve škole, protože tam budou mnohem odolnější,“ uklidňuje Aaron Michael. „Jinými slovy, náročné období intenzivního marodění posiluje imunitní systém, což v budoucnu sníží frekvenci onemocnění,“ objasňuje pediatr na závěr. Tak to ještě chvíli vydržte…
Zdroj: vox.com,https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/352421
Sledujte nás na sociálních sítích: