Z vašeho pohledu dobře míněná rada může ve vnímání dítěte znamenat něco docela jiného. Pokud chcete svoje dítě podpořit a dodat mu odvahy, nepoužívejte rozhodně slova „To zvládneš!“ Jaká slova použít raději?
Vaše dítě sedí u stolu a učí se na test z matematiky a vy najednou slyšíte zoufalý křik „Já to prostě neumím!“. Nebo vaše menší dítko staví věž z kostek, když ta náhle padá k zemi. A ten malý pláče „To nejde!“ Přirozená reakce mnoha rodičů je většinou fráze „Hlavu vzhůru, to zvládneš!“. Ale právě tahle věta s sebou údajně přináší více škod než užitku a vaše dítě místo podpory vede k frustraci.
Co se za slovy skrývá
I když se problémy vašeho dítěte mohou zdát někdy malé a nedůležité, když dítě říká, že něco neumí, jde podle psycholožky Dr. Siggie Cohen o mnohem víc. Většinou tím děti chtějí říct, že je pro ně úkol příliš těžký, přerůstá jim přes hlavu a vyčerpává je nebo že ho prostě dělat nechtějí. Psycholožka v takových případech radí, abyste si udělali čas a podívali se na problém v širším kontextu. Pokuste se najít, co se za slovy vašeho dítěte skrývá a reagujte na jeho pocity.
Jaké jsou alternativy
Pokud tedy dítě pronese: „Já to nedokážu!“, „To nejde!“ nebo „Já to neumím!“ je potřeba hledat důvody. Jako rodič můžete reagovat: „Myslíš, že je to těžké? Máš pravdu, ale třeba když budeme trochu více trénovat, možná to půjde lépe. Pojď, vyzkoušíme to.“ Nebo: „Rozumím, že je toho na tebe hodně. Uděláme si přestávku a nasbíráme nové síly. Pak to můžeme zkusit ještě jednou od začátku.“ Podle Dr. Siggie Cohen tím svému dítěti nepředhodíte jenom trapnou frázi, ale nabídnete mu emoční podporu i skutečný návod, takže se bude cítit pochopený. Jinými slovy: rozeznáte jeho pocity, aniž byste mu řekli, že to má vzdát. Takže je to win-win pro oba.
Zdroj: názory autora, https://drsiggie.com/, https://raisingchildren.net.au/guides/first-1000-days/looking-after-yourself/anger-management-for-parents
Sledujte nás na sociálních sítích: