Mobbing neboli šikana přes chytrý telefon nenechává své oběti ani chvilku klidu. Díky nepřetržité dostupnosti nejsou nadávky, urážky a obtěžování jen otázkou konkrétního místa nebo času. Jak pomoci dítěti s kyberšikanou?
Šikana je mezi dětmi a mladistvými opravdu velký problém. Používáním chytrých telefonů a sociálních sítí jako je Instagram, TikTok, Facebook a další nekončí bohužel za vraty školního dvora. V takovém případě se jedná o kyberšikanu.
Co je kyberšikana
Kyberšikanou se rozumí vědomé urážení a ponižování, nadávky a ohrožování osob přes internet. Může se dít přes sociální sítě, přes messengerové aplikace nebo přes e-mail. A díky komentářům, veřejným výhrůžkám, fakeovým profilům, přímému obtěžování nebo sdílením ponižujících fotografií je oběť vystavena obrovskému psychickému tlaku. Často se tak děje anonymně, většinou se ale oběť a pachatel znají osobně. V mnoha případech je také kyberšikana pokračováním školní šikany. Proto také mají oběti často podezření, kdy by za tím mohl stát.
Jaké jsou následky
Kyberšikana je nanejvýš nebezpečná a může mít katastrofální následky. Veřejné zesměšňování a bezmoc se bránit, vede v mnoha případech k silnému psychickému poškození – deprese, poruchy spánku, strach nebo ústraní. V některých případech může dokonce skončit sebevraždou nebo pokusem o ni.
Jak pomoci šikanovanému dítěti
Zásadní je stát vždy za svým dítětem. Dopřejte mu pocit, že u vás vždycky najde pomoc, vyslechněte ho a berte jeho problémy vážně.
Pokud vám dítě o kyberšikaně řekne, neměli byste uspěchaně reagovat zákazem internetu. Většina dětí, které jsou šikanovány online, jsou stejnými dětmi šikanovány i ve škole.
Vyhotovte společně se svým dítětem kopie obrazovky s příspěvky, komentáři a zprávami, ve kterých je šikanováno.
Kyberšikana není povolená, proto ji nahlaste provozovateli stránek, který je následně povinen odpovídající komentáře, obrázky nebo videa odstranit.
Většina obětí zná pachatele z reálného života. Když zjistíte, kdo za napadeními stojí, měli byste neprodleně reagovat. Nejdříve můžete vyzkoušet rozhovor s pachatelem a jeho rodiči. Když to nepomůže, můžete informovat učitele nebo dokonce policii. V žádném případě to neignorujte.
Mnohdy dítě nedokáže odhadnout, jaké následky sdílení určitých věcí na internetu může mít. Vysvětlete mu je v rámci možností a stanovte si společná pravidla, co se smí postovat a co má zůstat raději soukromé.
Zdroj: názory autora, kidshelpline.com.au
Sledujte nás na sociálních sítích: