V rámci svatby existují různé zvyky a tradice, které mnoho svatebčanů dodržuje. Mají svoji dlouholetou historii a většina z nich má novomanželům zajistit štěstí. Znáte je?
Většinu svatebních tradic většina svatebních párů dodržuje, aniž by o tom možná vůbec tušily. Jako například nošení svatebních šatů, společné rozkrajování svatebního dortu nebo házení svatební kytice. Některé mají novomanžele ochránit od zlého a jiné zase zajistit šťastné manželství se spoustou dětí.
Bílé svatební šaty
Některé zvyky jsou samozřejmostí – jako například bílé šaty nevěsty. Asi nejznámější a také nejrozšířenější je tradice, aby nevěsta ve svůj svatební den měla něco nového, něco starého, něco modrého a něco půjčeného. Původně se jedná o starý anglický zvyk. Něco starého a nového jsou symboly přechodu od starého života k novému. Něco půjčeného zastupuje lásku a přátelství a něco modrého znamená věrnost v manželství.
Mnoho lidí také věří, že nevěsta by si v žádném případě neměla svatební šaty šít sama. Ve svůj velký den by měla mít šaty koupené nebo půjčené. Pokud si je ušije sama, znamená to, že i manželství bude velmi náročné a žena v něm bude muset hodně pracovat.
Jsou ale i další zvyky, které se dědí v rámci rodiny nebo kraje. A tak se může stát, že jedna nebo druhá rodina na svatebním obřadu a po něm často překvapeně zírá, co se to vlastně děje. Tohle jsou ty méně rozšířené.
Svatební termín s přibývajícím měsícem
Tato tradice je založená na tom, že šťastné manželství může vzniknout jen tehdy, pokud budou novomanželé sezdáni při přibývajícím měsíci. Ubývající měsíc údajně štěstí ubírá. Ale i denní doba hraje svoji roli. Tak by si měli ženich a nevěsta své ANO říci při vycházejícím slunci – tedy do 12 hodin.
Rozbíjení nádobí noc před svatbou
O předsvatební noci se sejdou příbuzní a přátelé nevěsty i ženicha, aby rozbíjeli v domě novomanželů nádobí. Střepy mají přinést štěstí a hluk odehnat zlé duchy. Nesmí se ale rozbít žádné sklo – skleněné střepy totiž oproti těm porcelánovým přinášejí smůlu.
Sledujte nás na sociálních sítích: