Žádný rodič není dokonalý. Může se však pokusit udělat maximum, co se výchovy a vedení svého dítěte týče. Co rozhodně nedělat, pokud chcete ze svého potomka vychovat silného a inteligentního člověka?
Jestli chcete svému dítěti vštípit správné hodnoty, musíte jít příkladem – a být důslední, jinak dítě zmatete v tom, co je a není správné. Které tipy vám i jemu pomohou při vývoji?
Zapojte se
Žádná laxnost, to je princip dobrého rodičovství číslo jedna. Je třeba zapojit se do všech aspektů života vašeho dítěte. Není pochyb o tom, že něco takového vyžaduje úsilí a čas. Obojí je však pro blaho juniora zásadní. V případě, že jste „nezúčastněným rodičem“, dítě to vycítí a začne mít pocit, že vám na něm nezáleží. Možná se i začne dožadovat pozornosti prostřednictvím vzdoru a potíží s kamarády i členy rodiny.
Mějte jasně daná pravidla
Základní pravidla udržují klid a v neposlední řadě řídí chování vašeho dítěte, když ještě není schopné plně rozhodovat samo za sebe. Vlastně kočírují jeho emoce i obavy, a přes všechno, co si o nich myslí, mu dávají najevo, že vám na něm záleží. První pravidlo, které musíte stanovit, je, že vás potomek vždy poinformuje o tom, kde a s kým je – pro případ, že by nastal nějaký problém.
Pomozte mu v nezávislosti
Aby se vaše dítě stalo odpovědným a úspěšným dospělým, mělo by se (ideálně již v raném věku) naučit samostatnosti. Nezávislost pomůže rozvíjet jeho smysl pro vlastní směr. Začnete tím, že ho uděláte odpovědným za malé věci, jako je ukládání hraček a knih zpět na své místo. Později mu svěřte péči o domácího mazlíčka, kupříkladu venčení nebo krmení. Nechte jej rozhodovat se, byť špatně! Chybami se člověk učí. Každý přešlap ho poučí a příště jej donutí k potencionálně lepšímu plánování a přemýšlení.
A pozor, mnoho rodičů si myslí, že nezávislost dítěte je stejná jako neposlušnost. Ale tak to není. Naučte se respektovat jeho postoje a uvažování a na zadaný úkol, který mu dáte, nespěchejte. Vybudovat nový návyk totiž trvá 21 dnů.
Rozhodně neustupujte
Pokud chcete svému dítěti vštípit správné hodnoty, musíte být důslední. Měníte-li neustále svá vlastní pravidla, plány, postoje a očekávání, nečekejte, že to na dítě nebude mít negativní dopad. Upřímně?
Jestli mu v pondělí řeknete, že se chcete stěhovat, tak ať si do konce týdne sbalí věci, v úterý to už neplatí, ale ve středu se vrátíte ke svému původnímu záměru, postaráte se u něj o rozvoj osobnostních problémů. Stejně to platí i tehdy, když má něco zařídit, udělat, nebo naopak nedělat. Chaos plodí jen chaos.
Dejte svému dítěti vědět, o čem jste ochotní diskutovat, kudy cesta naopak nevede (kompromisy nepřicházejí v úvahu) a za co ho můžete odměnit. Držte se svých pravidel a neměňte je jako ponožky.
Sledujte nás na sociálních sítích: