Sezení dětí v lavicích je třeba kompenzovat zdravým pohybem

Téměř každé dítě starší 10 let má nějaké vady držení těla. Špatné napřímení páteře vidí fyzioterapeuti až u třetiny předškolních dětí a s nástupem do školy jejich počet rychle roste. Drobnější odchylky se v pubertě vytratí. Kvůli nedostatku přirozeného pohybu však většina neduhů přetrvá. Bolestivě se projeví až v dospělosti.

„Bolavá záda dnes trápí většinu populace, počínaje třicátníky. Zárodky problémů si přitom každý nese už z dětství. Na vině je nedostatek pohybu. Děti sedí většinu dne v lavicích, na kroužky se přesouvají auty a spontánní ‚hra venku‘ z jejich životů téměř vymizela. Nějakou vadu zad, které si všimne oko fyzioterapeuta, má téměř každé dítě zhruba od páté třídy. Ve většině jde o problémy, které jsou přehlížené – nepříjemné bolesti s nimi spojené se však ohlásí o deset dvacet let později,“ upozornila fyzioterapeutka Iva Bílková.

Studie Státního zdravotního ústavu provedená v roce 2016 potvrdila vadné držení těla u 42 procent českých dětí (ve věku pět až 17 let). Z toho čtvrtina měla předsunutou hlavu, u 14 procent šlo o kulatá záda nebo zvýšenou hrudní kyfózu a u 13 procent o nejvážnější vadu – skoliózu. Právě ta se podle fyzioterapeutů v posledních letech u dětí objevuje stále častěji.

„Odstáté lopatky a vypouklé bříško předškolních dětí nejsou důvodem k panice. Ty by se měly samy s nástupem hormonů testosteronu v prvních dvou třídách základní školy spravit. Klukům se začnou rýsovat svaly a holčičky se z bříška vytáhnou. Tato samoregulace je však možná pouze díky pohybu, proto je nutné, aby děti dlouhé sezení ve školních lavicích kompenzovaly dostatkem pohybu,“ poukázala Iva Bílková.

Když sedět, tak aktivně

Do českých škol letos nastoupilo zhruba 110 tisíc prvňáčků. Pro ně je přesun z aktivního režimu doma nebo ve školce do dlouhého sezení ve školních lavicích nejtěžší. „Děti nesedí pouze ve škole, ale i doma při vypracovávání domácích úkolů. To je obrovská statická zátěž na jejich svaly. Pokud jim místo židle pořídíme gymnastický míč anebo alespoň labilní podsedák ve tvaru gumového kola napuštěný vzduchem, stane se i sed malým cvičením s dynamickou zátěží na páteř a svaly. Pokud se děti zvládnou do školy připravit třeba i vleže na břiše, jako fyzioterapeut v tom vidím výbornou kompenzaci sedu u stolu, kdy se páteř ‚rovná‘ opačným směrem než při sedu u stolu, takže bych jim nebránila,“ popsala Iva Bílková.

Vhodné kroužky a aktivity

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje dětem minimálně jednu hodinu pohybové aktivity denně. I to je však podle fyzioterapeutů ve srovnání s časem prosezeným ve škole nebo doma málo. „Není nutné každý den chodit na nějaký sportovní kroužek, jde spíš o to, aby dítě trávilo svůj volný čas aktivně – místo autem chodilo pěšky, jezdilo na koloběžce nebo na kole, po škole si šlo zařádit do parku nebo na hřiště, kde může nerušeně běhat, skákat, lézt po stromech, může venčit psa nebo pomoci s nákupem. Dítě by se mělo alespoň dvakrát denně zapotit,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Organizovanému sportu se podle studie Zdravá generace?! věnuje pravidelně 66 procent českých dětí od 11 do 15 let. Zbytek týdne, mimo tréninky, už ale tolik pohybu nemají. Zvyšuje se také počet dětí alespoň částečně omluvených z hodin tělocviku – mezi jedenáctiletými je to každý čtvrtý. „Chce-li dítě chodit na klavír nebo výtvarku, samozřejmě může, ale k tomu by mělo mít jednou až dvakrát týdně 90 minut pohybového kroužku, čím akčnější, tím lepší. Nejde o výkon, ale o budování vztahu k pohybu jako takovému. Dnes už je v nabídce tolik možností, že i zdravotně limitované děti si mohou nalézt aktivitu, která pro ně bude zábavou, zdravým protažením a příslibem do dospělosti,“ míní fyzioterapeutka.

Cvičení na doma

Sedavý způsob života už v dětském věku a současná opakující se akcelerace růstu dítěte jsou hlavními příčinami zborcení páteře. „Skolióza velmi často vzniká v pubertě, kdy kosti rostou rychleji, než svaly stačí sílit a růst, tudíž svaly nestačí držet napřímenou páteř proti gravitaci. Skolióza postihuje častěji dívky než chlapce. Důvodem je vyšší podíl vody v těle a vyšší elasticita vazivových vláken. Jelikož u jejího výskytu zřejmě hraje roli také genetická predispozice, měli by zpozornět rodiče dětí, které mají toto onemocnění páteře v rodině,“ doplnila Iva Bílková.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:35
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:45
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat