Člověk, který přišel s myšlenkou, že těhotenství patří k vůbec nejkrásnějším obdobím života ženy, byl pravděpodobně muž. Tedy ne, že by nebylo těhotenství krásným obdobím, ale pro ženu znamená i poměrně velkou zátěž.
Samozřejmě, že nejvíce se těhotná těší žena na okamžik, kdy bude moci poprvé pochovat svého novorozeného potomka ve své náruči, ale důvodů, proč tomu tak je, bude o něco víc, než že se konečně dočká příchodu svého děťátka na svět.
Tak například…
… bude zas moci nosit „normální“ botky!
Především v závěru těhotenství připomínají nohy většiny žen dva kůlky. Kotníky nikde, zvětšené lýtko zkrátka volně přejde do napuchlého nártu. A chodit na něčem takovém také není nic moc pohodlného, takže těhotná žena většinou posledních pár týdnů nosí pantofle, crocksy, žabky, v zimě pak prakticky cokoli, do čeho se vejde a v čem jí neumrznou prsty u nohou. Samozřejmě, že by pomohlo, kdyby seděla celý den s nohama nahoře, ovšem to si může dovolit skutečně málokterá nastávající maminka…
… se zas stane plnohodnotným členem rodiny.
Tedy ne, že by oním členem rodiny nebyla po celou dobu těhotenství, ale některé aktivity, jimž se dříve společně s partnerem a staršími dětmi věnovala, jsou jí na několik měsíců zapovězeny. Těžko si vyšlápne v 35. týdnu na celodenní, 20kilometrový výlet po horách, nepůjde společně s ostatními jezdit na brusle, na kolo, na horskou dráhu… Samozřejmě je fajn, když celá rodina na chvíli zmizí z domova a nastávající maminka si bude moci oddechnout, ale to neznamená, že jí to občas nepřijde líto, když se všichni kromě ní společně baví venku.
… bezesné noci dostanou konkrétní příčinu.
Posledních pár týdnů gravidity toho žena moc nenaspí. Ne, že by se to po porodu změnilo, ale v té době alespoň nehrozí, že by žena jen tak nečinně koukala do stropu. Její bezesné noci dostanou konečně jasný program – nakrmit, přebalit, pochovat, uspat… A co víc, nebude jediná, kdo bude vzhůru, bude mít pro své bdění věrného společníka.
… přestane osahávání břicha a podivné poznámky.
Těhotná žena je venku docela často středem pozornosti, a bohužel ne vždy tak, jak by si přála (třeba v přeplněné tramvaji si jí kupodivu „všimne“ málokdo, aby jí uvolnil místo). Ale občas se stane, že se s ní dají při nejrůznějších příležitostech do řeči úplně cizí lidé, kteří se vyptávají i na docela soukromé věci (pan Guth Jarkovský nebo Ladislav Špaček by se asi divili). Čtěte: Co říci těhotné ženě. 6 vět, které potěší
Mezi přáteli a známými (především ženského pohlaví) je pak stále rozšířené nejrůznější osahávání břicha (ať už kvůli pověře, že žena, jež si pohladí bříško těhotné, do roka sama otěhotní, nebo kvůli tomu, aby cítili, jak se dítě pohybuje). Je dobré si pamatovat, že takové dotyky nemusejí být pro nastávající maminku vůbec příjemné, pokud se jich nedopouští nejbližší rodina. Vždycky je lepší se zeptat, nebo to raději vůbec nezkoušet… Čtěte: Věty, které se těhotným neříkají
… přestane připomínat kachnu.
Co si budeme namlouvat – s břichem jak balon se prostě nedá vznášet, takže na elegantní chůzi může těhotná žena především ve třetím trimestru zapomenout. Nastávající maminka se spíše valí.
Sledujte nás na sociálních sítích: