Belgičtí vědci využili nejmodernější technologie a počítačovou analýzu k zhodnocení vlivu životního prostředí na vývoj inteligence u dětí. Satelitní snímky okolí domovů školáků druhého stupně základního vzdělávání vztáhli k jejich IQ a chování. Z výsledků je patrné, že čím více zeleně mají děti kolem sebe, tím mají vyšší IQ a méně problémů s chováním.
Analýza podporuje starší poznatky o vlivu čistoty vzduchu, hluku a stresu v životním prostředí dětí na jejich vývoj mozku.
Belgičtí vědci zhodnotili IQ a chování 600 dětí ve věku deset až patnáct let. A z analýzy satelitních snímků jejich životního prostředí vyplývá, že na každá tři procenta nárůstu zeleně v okolí domova připadá nárůst IQ o 2,6 bodu.
„Naše výsledky naznačují, že zelený prostor v obydlených oblastech může mít příznivý vliv na intelektuální vývoj a rozvoj chování u dětí, které žijí v městském prostředí,“ tvrdí autoři z Hasseltské univerzity.
Zatímco v roce 1950 žilo v městském prostředí jen třicet procent světové populace, dnes je to celá polovina a očekává se, že do roku 2050 to bude osmašedesát procent osob.
A co pobyt v přírodě přináší dospělákům?
Dobrá nálada vydrží až do večera
Když svítí slunce, všechno je takové veselejší. A vy nebudete výjimkou! Hřejivé paprsky, kterým se vystavíte během procházky, jsou totiž vynikajícím zdrojem vitaminu D. Díky tomu, že tato látka zvyšuje hladinu hormonu serotoninu v mozku, umí poměrně rychle navodit dobrou náladu a zahnat všechny chmury. Procházka v přírodě tlumí příznaky depresí a úzkostí.
Lepší tělesné křivky i zdravější srdce
Stále vás to do lesa, popřípadě do jiné zeleně, moc „netáhne“? Pak pro vás máme další dávku chybějící motivace. Závěry četných studií prokázaly, že pobyt v přírodě významně snižuje úroveň stresového hormonu kortizolu, což do jisté míry poskytuje prevenci kardiovaskulárních chorob i mozkových příhod. Pokud se venku navíc pohybujete po vlastní ose – tedy pěšky, můžete půlhodinovým špacírem v pomalejším tempu spálit i 80 kalorií. A to se přece počítá!
Sledujte nás na sociálních sítích: