Rodičovství je práce jako každá jiná. Všichni dělají, co mohou, ale často zanedbávají to nejsilnější, co ratolesti ovlivňuje. Vlastní vztahy. Na co si dát pozor a co svým dětem nikdy nedělat?
John Gottman, americký psychologický výzkumník a klinický lékař, který během čtyř desetiletí intenzivně pracoval na tematice rozvodů a manželský stability, tvrdí, že to, jak zdravý je váš vztah s partnerem, určuje emocionální a akademický úspěch vašeho dítěte. Platí přitom jednoduché pravidlo, že pokud je vaše partnerství v krizi, potomek to vnímá, situace se ho nesmírně dotýká a navíc si z ní bere příklad. Jakých chyb je tedy nutné se vyvarovat? Tyhle negativní návyky s dětskou duší pořádně cloumají a podepisují se na jejím dalším vývoji!
Zesměšňování partnerovy autority
„Né, tatínek to stejně nikdy neudělá tak dobře jako maminka. Tatínek je k ničemu a ty ho neposlouchej. Platí to, co povídám já.“ Pokud někdy tohle svému dítěti řeknete, pochopí, že s protějškem nejste na stejné lodi. V dospělosti bude mít problém s oceňováním názoru partnera.
Hádky, o které děti nestojí
Mít neshody a konflikty před dětmi je možné, ale má to svoje hranice. Nikdy se s partnerem neobviňujte, v přítomnosti ratolestí nepoužívejte urážky, nekřičte a rozhodně po nich nechtějte, aby se přikláněly na něčí stranu. Zdravé argumenty, kde jste v klidu, pozorní a reagujete na svého partnera, ukazují vašemu dítěti, že lidé mezi sebou bojují, ale také hledají řešení.
Řiďte se pravidlem, že i když vám nějaká hádka „nesedne“ a vy ve skrytu duše běsníte, nenecháte pachuť nedorozumění viset ve vzduchu několik dní nebo dokonce týdnů. Konflikt uzavřete tím, že se k diskuzi vrátíte. V žádném případě manžela nebo přítele dlouhodobě neignorujte a nevytvářejte nepříznivé prostředí pro všechny členy rodiny.
Žádné dotyky
Náklonnost je forma lásky a dotyk vyjadřuje pozornost, útěchu i vřelé city. Jestli se svým partnerem připomínáte spíš chladný kámen, každý sedáváte jinde, nepohladíte se, nevěnujte si polibek a celkově nestojíte o fyzickou i emoční blízkost, vysíláte zprávu, že vztahy jsou plné neštěstí, smutku a obětí. Zapracujte nejen na neverbální řeči těla!
Špatná komunikace a spolupráce
Rodina funguje jako tým. Matka vaří večeři, otec si hraje s dětmi. Týmová práce a nastavení poukazují na to, že každý člen má v rodině své místo a spolupracuje na jejím chodu, čímž se podporuje celková solidarita. Protějšek do denních povinností nezapojujete a ani to po něm nechcete? Vaši nejmenší to od vás odkoukají.
Žádný společně strávený čas
Ano, dnešní nároky na práci a rodinu jsou veliké, a zvlášť proto je nezbytně nutné věnovat si aspoň pár minut denně. Společně snídejte či večeřte, vytvořte nějaký malý rituál, který podpoří společnou myšlenku, že čas strávený s rodinou je důležitější než všechno ostatní. Pak potomkům dáváte ten nejlepší příklad.
Sledujte nás na sociálních sítích: