Ženy po porodu dítěte často zažívají změnu kognitivních funkcí a pozornosti. Lidově řečeno se jejich mozek dostává na úroveň novorozeného dítěte, jako by se mu přizpůsobily. Psychology a psychiatry dobře zdokumentovaný jev ale brzy opět ustupuje. Nejpozději do roka od porodu jsou ženy opět plně při smyslech, a dokonce jsou jejich smysly, pozornost a myšlení bystřejší než u žen, které nerodily vůbec.
Syndrom „dětského mozku“ po porodu se projevuje nejčastěji zapomnětlivostí a neschopností se soustředit. Psychologové z Purdue University v Indianě však testováním žen zjistili, že po roce se kognitivní funkce vrátí do normy, nebo jsou naopak ještě bystřejší.
„Ve většině studií se ženám časně po porodu dávají testy pozornosti a paměti. To je způsobeno několika faktory, po narození prvního dítěte dojde k řadě změn v hormonální hladině a dostavuje se spánková deprivace, což může negativně ovlivňovat pozornost a paměť,“ tvrdí antropoložka Valerie Millerová z Purdue University.
Kulturní fenomén
Podle samotných autorek může být „dětský mozek“ více kulturním fenoménem, než obecně platným jevem.
„Také věříme, že dětský mozek může být kulturně ovlivněný fenomén a že matky, které mají pocit, že jejich pozornost něco neustále strhává a že jsou zapomětlivé, jen reagují zvýšeně na stres, nemají po porodu dostatečnou podporu okolí a mají dluhy. Bohužel to zažívá mnoho matek, zvlášť v časech ekonomické nestability,“ míní spoluautorka antropoložka Amanda Veile z Purdue University.
Sledujte nás na sociálních sítích: