Jaké jsou současné děti? Aktuální studie přišla s alarmujícími výsledky – vyrůstá generace bezohledných dětí. Proč? A co proti tomu můžete dělat?
Myslí dnešní děti jenom na sebe, nebo i na ostatní? To bylo v popředí zájmu nové sociální studie. Podle jejích výsledků se třetina dětí mezi 12 a 16 lety o blaho ostatních vůbec nezajímá! A mezi dotazovanými byli chlapci mnohem méně empatičtí než dívky. Výzkumu se zúčastnily stovky dětí, mládeže a rodičů. Z obsáhlých pohovorů vědci zjistili, že třetině z nich tak chybí důležitá sociální vlastnost.
Proč z dětí rostou sobci
Bohužel na vině jsou rodiče. Podle německého psychologa Michaela Winterhoffa je příčina v tom, že v dnešní době jsou rodiče pod mnohem větším tlakem okolí. Přesto ale chtějí pro svoje děti – logicky – to nejlepší, a tak od nich děti dostávají stále víc. Také podporování a nebo vyzdvihování výjimečnosti dítěte je vlastně na škodu. Děti pak nedokážou obstát v běžném životě, mají potíže ve škole a hroutí se pokaždé, když situace neprobíhá podle jejich představ.
Lze tomu ještě zabránit?
Naštěstí ano. Vědci kromě jiného zjistili, že existují způsoby, které pozitivně ovlivňují empatii a orientaci na druhého. V první řadě je to vztah k rodičům! Pokud jsou děti a rodiče na stejné vlně, jsou děti v zásadě více empatičtí. Především děti mezi šesti a jedenácti lety, které mají úzký vztah k rodičům, mají pak mnohonásobně vyšší koeficient empatie. U těch, které mají špatný vztah k rodičům, je v pozdějším věku empatických pouze 38 %. Nicméně empatii mohou začít děti cítit již od věku 18 měsíců, kdy si začnou uvědomovat své vlastní já. Kolem tří let převádí empatické myšlení na empatické chování.
Jak se naučit empatii
Jako rodiče máte největší podíl a zásluhu na tom, jak empatické vaše dítě v budoucnosti bude. Ačkoli si někteří vědci myslí, že empatie a ohleduplnost jsou vlastnosti, se kterými se už rodíme, vždy je potřeba jejich znalost trénovat a prohlubovat. Snažte se pro dítě již od útlého věku vybudovat harmonický domov, kde budou moci jednat svobodně. Je důležité, aby děti věděly, že svoje emoce mohou alespoň v domácím prostředí projevovat, tak jak je opravdu cítí. Tím totiž začíná trénink pro empatii. Každá emoce je spojená s nějakým chováním a podle daného chování je pak možné lépe se vcítit do druhého člověka a pochopit jeho potřeby. Dobře se dá empatii učit, pokud máte děti dvě a více. V sourozeneckých vztazích dochází k neustálým malým či větším bojůvkám. Rozvíjením schopnosti empatie nejenže předejte dalším hádkám, ale navíc posílíte svoje děti i do budoucna. Zkuste začít třeba s půjčováním hraček nebo dělením se o sladkosti.
Sledujte nás na sociálních sítích: