Co dělá dobrou mámu a dobrého tátu? Existuje něco, podle čeho lze poznat, že to my rodiče děláme dobře? Nemusíme si nic nalhávat, jako rodiče o sobě pochybujeme. Neustále. A v našich hlavách běhá otázka: Dělám všechno správně?
Bez ohledu na skutečnost, že otázku, co je správné a co špatné, si asi každá máma a každý táta zodpoví trochu jinak, existuje pro všechny pochybující rodiče malá nápověda, jestli se ve výchově svých potomků ubírají správnou cestou.
Ukazuje rozličné emoce
Je velmi znepokojující, pokud dítě svoje pocity před rodiči tají. Často za tím jsou mnohem větší potíže ve vztahu dítě – rodič. Proto si pocitů svých dětí vždy velmi pozorně všímejte a važte si jich.
Obrací se na vás se svými problémy a trápeními
Rodiče, kteří „rodičovství“ dělají dobře, poznáte podle toho, že pokud má jejich dítě problém, jde nejdříve za nimi. To znamená, že pro něj jsou pevnou základnou a může si za nimi přijít pro pomoc. Jak toho dosáhnout? Přijměte svoje dítě vždy s otevřenou náručí a naslouchejte, když vypráví o svých problémech.
Mluví o svých pocitech a myšlenkách, aniž by mělo strach z reakce
Pokud jako rodič dosáhnete tohoto bodu, znamená to, že mezi vámi a dětmi máte velmi otevřený akceptující vztah. Zde je velmi důležité najít rovnováhu. Některé děti se stydí mluvit otevřeně se svými rodiči, v opačném extrému zase děti na rodiče navalí příliš mnoho emocionálního balastu. Buďte pro ně bezpečný přístav v každé bouři.
Nekritizujte, nehodnoťte
Jsi zlý / drzý / líný! Taková slova dobrá máma nemá ve slovníku. Zkuste příště místo
„Ty jsi tak lakomý!“ říct
„Snědl jsi celou čokoládu a s nikým jsi se nerozdělil. A u nás se přece vždycky všichni rozdělíme.“
Dodáváte mu odvahu jít si za jeho cíli
Pokud děti mohou rozvíjet svoje záliby a talent, brzy dosáhnou úspěchů, ze kterých budou moci čerpat ještě dlouho potom. Proto i podpora a dodávání odvahy z vás dělá dobré rodiče.
Stanovíte jasné hranice na jeho ochranu
Jako rodič je nutné také stanovovat hranice. Děti, které žádné hranice neznají, se dříve nebo později dostanou do potíží. Mantinely ve výchově by měly dětem pomoci cítit se vážené a milované – ačkoli oni sami hranice rády nemají.
Dokážete napravit svoje chyby
Ani správní rodiče nejsou bezchybní. A tak se i přes všechna dobrá předsevzetí může stát, že jako rodič pohoříme. Ale spíš než ostuda je to šance, ještě více posílit svůj vztah k dětem. Důležité je dětem situaci vysvětlit. Proč jste například reagovali jinak než jste chtěli nebo měli.
Omluvit se a odpustit
Pro každý fungující vztah je velmi důležité umět se omluvit a odpustit. A stejně to platí i pro vztah mezi dětmi a rodiči. Nebojte se za svoje chyby dětem omluvit. Nejen že děti vaši upřímnost velmi ocení, ale budou se cítit rovnocennými partnery. Na příště pro ně bude mnohem lehčí se omluvit vám. A až se tak stane, vždy dětem odpouštějte.
Určitě existuje ještě spousta dalších znaků, podle kterých se dají skvělí rodiče poznat, ale těchto osm uvedených je dobrým metrem, na co si dávat pozor. Nemyslíte?
Sledujte nás na sociálních sítích: