Násilí a hrubost mezi dětmi. Příčinu hledejte i ve výchově

Rivalita mezi dětskými vrstevníky byla vždy. V poslední době se ale agresivita dětí čím dál více stupňuje a náprava je velice obtížná. Bohužel se mezi rodiči najde i mnoho takových, kterým je chování jejich vlastních dětí lhostejné, nebo je dokonce ve špatném přístupu ke svému okolí podporují.

Jaké jsou nejčastější příčiny agresivity a hrubosti mezi dětmi?

Volání o pomoc

Jednou z nejčastějších příčin agresivity u dětí je snaha o získání pozornosti. Agresivní děti bývají nezřídka rodiči odstrkovány a přehlíženy, cítí se frustrovaně a trpí nedostatkem lásky a něhy. Často se pak uchylují k šikaně druhých. Vyrůstá-li dítě v citově chladné rodině, s největší pravděpodobností se přístup rodičů přenese do jeho vlastního života. Je to prakticky jediná emoce, kterou umí vyjádřit, jelikož lásce a pokoře není učeno.

Všeho moc škodí

Opakem nedostatku lásky může být její nadmíra. Nechceme tím říct, že byste své děti neměli zahrnovat city. Pokud je ale výchova příliš liberální a dítěti projde vše, co si vymyslí, může to vést k pocitu, že si lze vůči ostatním dovolit cokoli.

Agresivita ze strany rodičů

Dalším poměrně častým důvodem k agresivitě je násilí a příliš tvrdá výchova ze strany rodičů. Je-li dítě často káráno a bito, s největší pravděpodobností bude stejný přístup aplikovat i na své vrstevníky. Děti, které neznají jiné řešení problémů, nežli bitím, mají k násilí mnohem větší sklony, než jiné. Snažte se proto s dětmi vše řešit v klidu a domluvou, dojděte ke kompromisu dříve, než na ně vztáhnete ruku.

Životní rány

Vznik násilného chování může mít na svědomí také některá z významných změn v životě dítěte. Nejčastěji jde o rozvod rodičů, přihlížení domácímu násilí, úmrtí v rodině, ale také příchod nového člena rodiny, například sourozence nebo nového partnera matky či partnerky otce. Dítě ztrácí pocit jistoty, kterou opětovně nachází v agresivitě vůči ostatním.

Povaha a nemoci

V méně častých případech mohou být násilnické sklony spojovány s nejrůznějšími poruchami, například ADHD či autismem. Mnohem častěji, a to zejména u větších dětí, je však šikana následkem povahy dítěte, které je přílišně soutěživé a neumí se srovnat s tím, že mají jiné děti něco, co ono samo ne. Jinými slovy tím vyjadřuje svou závist. K agresivitě může vést také nedostatek zaměstnání. Dítě, které nemá žádné volnočasové aktivity, může být nadmírou volného času znuděno, což může také vést ke vzniku násilných výpadů vůči ostatním.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Tip na večeři

Dušené hovězí maso s kořenovou zeleninou

2h a 30min
(1 hlasů)

Zapečené brambory se slaninou

60min
(1 hlasů)

Hříbkový guláš

45min
(1 hlasů)
Více tipů

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek 20:35
5 Příspěvků
Poslední příspěvek 18:45
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat