V domácnosti každého z nás se nachází mnoho nebezpečných věcí, které mohou v krajních případech ohrožovat zdraví, nebo dokonce život našich dětí. Vynalézavé dítko si mnohdy poradí i se zdánlivě bezpečnými uzávěry. Jak se chovat v případě, že vaše dítě pozře něco, co by pro ně mohlo být nebezpečné?
Čtěte!
Ať koupíte cokoli, vždy čtěte složení na obalu. U zvlášť nebezpečných látek je na etiketě uveden postup v případě otravy a také telefonní číslo toxikologického centra, na kterém vám poradí, jak máte dále postupovat.
Volejte!
Ať už je to obyčejný prostředek na mytí nádobí nebo silná chemie, nikdy neváhejte a volejte lékaře. Dětský organismus je velice choulostivý a v případě požití jakéhokoli chemického prostředku jde doslova o minuty. Pokud víte, co dítě pozřelo, informujte o tom operátora záchranné služby, který vás bude navigovat, jak s dítětem zacházet.
Nepanikařte!
I když se to snáze řekne, než provede, snažte se zachovat klid a neděste sebe ani své dítě. Rozrušení dítěte může jen urychlit účinky chemikálií a prostup organismem by byl téměř okamžitý. V případě, že nevíte, co dítě snědlo nebo vypilo, nesnažte se vyvolávat zvracení. Opětovný prostup již jednou podrážděným ústrojím by mohl mít za následek ještě závažnější poškození.
Jestliže jste si jisti, že nedošlo k požití saponátu nebo jiné pěnivé látky, podejte dítěti co nejdříve velké množství čisté vody.
Jak takovým situacím předcházet?
Jednoznačně nejúčinnější je takové prostředky nekupovat. Někdy to bez nich v domácnosti jde ale jen stěží. Snažte se tedy vybírat takové, které mají bezpečnostní uzávěry a uchovávejte je v zabezpečených skříních nebo místnostech, do kterých děti nemají přístup.
Dávejte si pozor i na chemii, kterou míváte na zahradě a ukliďte ji z dosahu dětí.
Nikdy nepřelévejte chemikálie do lahví od limonád nebo jiných nápojů! To je totiž nejčastější důvod, proč u malých dětí dojde k záměně a následné otravě. Nevěřte ani tomu, že se dítě přeci nenapije něčeho, co tak odporně páchne. Malé děti nedělají rozdíly a zápach nevnímají stejně jako dospělí.
Vždy mějte po ruce telefonní číslo na toxikologickou stanici nebo alespoň záchrannou službu.
Zdroj: kidshealth.com
Sledujte nás na sociálních sítích: