Kojení je nejpřirozenější výživa savců v prvních měsících či letech života. A protože je člověk také savcem, týká se to i jeho. Imunologové z Jihoafrické republiky teď prokázali, že matka předává svým potomkům prostřednictvím mateřského lékka zvýšenou obranyschopnost na období delší, než se dosud soudilo. Potomek je chráněn ještě dlouho po skončení kojení.
„Testy na hlodavcích prokázaly, že matky, které se zotavily z infekce, předaly svým potomkům odolnost vůči této infekci prostřednictvím mateřského mléka na dlouhou dobu. V jednom případě byl potomek chráněn proti infekci hlísty na celý život,“ tvrdí autoři z Univerzity v Kapském Městě.
Imunologové z Jihoafrické republiky také zjistili, že matka nepředává potomkům protilátky, ale přímo bílé krvinky, které produkují reakci proti infekci.
„Ačkoli jsme se domnívali, že je potomek chráněn jen v době kojení, prokázali jsme, že se ochrana prodlužuje ještě mnohem dál po skončení kojení,“ tvrdí doktor William Hornell z Kapského Města.
To může mít velký význam pro očkování kojenců. Očkováním matek specifickým typem vakcíny by totiž možná šlo přenést odolnost vůči vážným chorobám na dítě prostřednictvím mateřského mléka. Což se jeví jako bezpečnější než samotné očkování, které není bez možných rizik a vedlejších účinků.
Výhody i pro maminku
O benefitech kojení pro miminka se dnes už nepochybuje. Ovšem napadlo by vás, že kojení může pozitivně ovlivnit i zdraví matky? Podle výzkumů snižuje riziko vzniku metabolického syndromu. Ten může způsobit aterosklerózu (kornatění cév), kardiovaskulární nemoci (nemoci srdce a cév) a diabetes 2. typu (cukrovka).
O metabolickém syndromu hovoříme, pokud se u jednoho pacienta objeví celý komplex rizikových faktorů pro vznik nemocí srdce a cév. Jde o ukládání břišního tuku, vysoký krevní tlak, nízkou hladinu "dobrého" (HDL) a vysokou hladinu "špatného" (LDL) cholesterolu a podobně.
Ženám, které netrpěly těhotenskou cukrovkou, snížilo kojení po dobu 1 až 5 měsíců nebezpečí vzniku metabolického syndromu o 39 procent, ženám s cukrovkou dokonce o 44 procent.
„Kojení prospívá jak zdraví dítěte, tak ženy. Tu chrání před srdečními chorobami a diabetem. Můžeme říct, že čím déle matka své dítě kojí, tím menší riziko těchto nemocí jí hrozí," vysvětluje vedoucí studie Erica Gunderson z amerického ústavu Kaiser Permanente Division of Research v kalifornském Oaklandu.
Sledujte nás na sociálních sítích: