Každý večer se děsíte rána a každé ráno to u vás taky vypadá jako na bojišti? To je typický obrázek většiny rodin. Přitom stačí dodržovat jen pár pravidel.
Dejte si na čas
Ranní hygienu, snídani, oblékání a odchod do práce či školy lze jistě stihnout za půl hodiny. Mnohem lépe ale uděláte, nastavíte-li si budíka ještě o půl hodiny dříve. Nejen, že získáte více času na přípravu, ale budete mít také možnost připravit se v klidu a bez panických záchvatů, že něco zapomenete či nestihnete.
Úkoly přidělujte v bodech
Zapomeňte na to, že vás některé z dětí bude po ránu naplno vnímat. S největší pravděpodobností půjdou informace jedním uchem tam a druhým ven. Věty typu „uvař si ten čaj a než si namažeš chleba, tak se učeš a vyčisti si zuby,“ ani nezkoušejte. Pro klidné ráno bez neustálého opakování zadaných úkolů dejte přednost stručnosti a jasným povelům či otázkám – „Jste umytí? Najedení? Nachystaní? Tak jdeme!“
Příprava
Nenechávejte přípravu na ráno. Večer si nachystejte vše, co budete potřebovat. Nic vám neusnadní ráno tak, jako nachystané komínky s oblečením, připravená školní taška dětí, svačiny v lednici a vše ostatní na jednom místě. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.
Stejná místa
Naučte sebe i děti ukládat určité předměty na určitá místa. Vyhnete se tím rannímu pobíhání po domě a hledání ztracených věcí. Také tím eliminujete hádky o tom kdo co kam uložil.
Každý má svoji roli
Každý člen domácnosti by se o sebe měl umět postarat sám, samozřejmě s přihlédnutím k věku. Starší děti by si měly umět nachystat své oblečení, připravit školní tašky a bez nutnosti připomínání provést všechny úkony ranní hygieny. Není důvod, aby vše zůstávalo na jednom z rodičů. Klidně sepište seznam úkolů a pověste ho třeba na lednici. Systém je skvělým pomocníkem.
Veškeré názory a tvrzení jsou dílem autora článku.
Zdroje: Názor autora.
Sledujte nás na sociálních sítích: