Světová zdravotnická organizace vydala závěry výzkumu, z něhož vyplývá, že kojení z lahve zvyšuje ve srovnání s kojením z prsu riziko obezity o pětadvacet procent. A výzkum vyplývá z dlouhodobého sledování třiceti tisíc dětí z šestnácti různých zemí světa.
Mezi dětmi, které byly krmené z lahve náhradou mateřského mléka, bylo obézních v pozdějším věku o pětadvacet procent více. Riziko obezity přitom snižuje už půlroční kojení z prsu.
Alespoň půl roku
I když matka v prvním půlroce života střídala výživu z prsu s výživou z lahve, riziko obezity bylo o dvanáct procent vyšší než u dítěte, které bylo krmeno pouze z prsu.
„Matky by se měly pokusit, pakliže jim to zdravotní stav a tělesná kondice dovolují, kojit alespoň půl roku. Výrazně tím sníží riziko obezity u svého potomka,“ tvrdí Světová zdravotnická organizace.
Ochrana před kily navíc
Ačkoli autoři studie netuší, proč kojení riziko obezity snižuje, nabízí se několik vysvětlení. Jedním z nich je to, že kojící matky mají celkově zdravější životní styl a mívají také vyšší vzdělání, což ovlivňuje péči o dítě a jeho jídelníček. Kojení je také přirozenou směsicí nejen živin, ale rovněž mnoha hormonů a biologicky aktivních látek, které startují zdravou střevní mikroflóru. Umělá výživa kojenců je bohatší na bílkoviny a často souvisí s přibýváním na váze.
„Kojení má opravdu silný ochranný účinek před obezitou. Důkazy máme. Výhody jsou výrazné, takže bychom to měli začít říkat lidem. Měli bychom stanovit více podmínek pro podporu kojení,“ tvrdí doktor Joao Breda ze Světové zdravotnické organizace.
Sledujte nás na sociálních sítích: