Podle nejnovějších studií se malé děti učí mluvit i pozorováním pohybů našich rtů. Jak bychom tedy našim nejmenším měli toto učení usnadnit?
Základní rada, již autoři výzkumu z Floridské univerzity rodičům dávají, zní jednoduše – pokud mluvíte na své miminko, čiňte tak tváří v tvář. A jakých dalších zásad je dobré se držet?
Dlouze spolu konverzujte
Pravda, vaše dítko vám nejspíš nebude rozumět a nebude ani tím nejupovídanějším partnerem v konverzaci, ale to není důvod, abyste s ním nevedli dlouhé dialogy (respektive monology). Čím více s ním budete mluvit, tím dříve si tuto dovednost samo osvojí. Nemusíte se pouštět do žádných filozofických rozborů, zkrátka mluvte, mluvte, mluvte. A když nebudete vědět, co říkat, zkuste třeba vyprávět z hlavy nějakou pohádku.
Čtěte mu
Jistě, miminkům písmenka a slova na papíře nic neřeknou, ale proto lidé „vynalezli“ obrázkové dětské knížky. Prohlížejte si jich s dítětem co nejvíce, popisujte mu obrázky, vymýšlejte si k nim příběhy. Už i malá miminka si dokážou spojit kresby se slovy.
Už nikdy na něj nešišlejte
Pokud chcete, aby se vaše děťátko naučilo brzy mluvit správně, vyvarujte se nejrůznějšímu komolení slov a šišlání (a zkuste na toto pravidlo upozornit i své okolí). Předměty okolo sebe nazývejte jejich skutečnými názvy. Minimálně se pak vyhnete nechápavým pohledům svého okolí, jež bude pro rozhovor s vaším předškolním dítětem potřebovat vaše překladatelské schopnosti.
Sledujte nás na sociálních sítích: