Nepořádnost a tendence k toleranci špíny u dospívající mládeže může předpovědět délku jejího života. Tvrdí to vědci z New Yorku, podle nichž totiž takový přístup k životu souvisí s hrošími zdravotními a společenskými návyky. Z analýzy života šestadvaceti tisíc středoškoláků vyplývá, že jedinci tolerantní k nepořádku se dožívají kratšího života.
Nezralost a impulzivita a naopak vyzrálost, empatie a pořádkumilovnost u středoškoláků silně předpovídají, jak si tito mladí lidé povedou v životě a zda si budou dlouze užívat důchodového věku.
Od mládí do důchodu
Vyplývá to z analýzy života 26 845 středoškoláků v rámci projektu Talent. Ten v šedesátých letech mapoval studenty pěti procent středních škol v USA. Testoval u nich rysy osobnosti se záměrem sledovat, jak tyto vlastnosti ovlivní jejich život od mládí do důchodového věku.
Autory tehdy zajímala klidnost povahy, citlivost vůči emocím druhých, impulzivita v chování, tendence k vůdcovství, energetické dispozice, pořádkumilovnost, společenskost, kulturnost a zralost.
Pozor na impulivní špindíry
Do analýzy výsledků byly započteny také příjmy a postavení či vzdělání rodičů. Přesto bez ohledu na tyto proměnné zůstal jasný vztah mezi klidností, pořádkumilovností, empatičností, kulturností a zralostí studentů a dlouhým zdravým životem.
Nejvyšší riziko předčasného úmrtí měli jedinci impulzivní, následováni těmi, jimž se lidově říká bordeláři a špindírové.
Nicméně podle autorů je slabinou výzkumu to, že nebyla zohledněna příčina smrti (typ choroby, sebevražda, zranění apod.), ale pouze délka dožitého života.
Sledujte nás na sociálních sítích: