Každý z nás ví, jak je těžké vrátit se do práce po pár týdnech (například nemoci nebo dovolené). Ovšem jen málokdo si umí představit, jaké to je, vrátit se po několika letech.
A přitom tento problém řeší každoročně spousty maminek (a několik tatínků), které se rozhodly nastoupit zpět do zaměstnání po dvou-, tří- či čtyřleté rodičovské dovolené.
Současná situace na trhu práce bohužel značně přispívá ke znevýhodňování rodičů dětí, kteří se vracejí na trh práce, a to i přesto, že mají jistou míru právní ochrany (např. zákaz požadovat od budoucího zaměstnance informace o rodinných či majetkových poměrech apod.).
Jak na optimální návrat?
Na návrat z rodičovské by se měla žena připravit vlastně ještě předtím, než na ni nastoupí. Vyplatí se požádat o schůzku se zástupem personálního oddělení firmy a svým nadřízeným, na níž se všechny zúčastněné strany dohodnou na možnostech spolupráce během rodičovské dovolené a částečně i po jejím ukončení.
Ještě než znovu nastoupíte přímo do zaměstnání, opět iniciujte tuto schůzku – probrat byste měli především možnosti alternativních pracovních úvazků (zkrácený úvazek, pružná pracovní doba, zhuštěný pracovní týden, sdílené pracovní místo, práce na dohodu mimo pracovní poměr), případně práce z domova.
Potřebujete vědět víc?
Jestliže vás čeká návrat do práce a vy si kladete otázku, jak zvládnout starost o rodinu i zaměstnání, sáhněte po knize Jak sladit práci a rodinu… a nezapomenout na sebe, již v edici Psychologie pro každého vydalo nakladatelství Grada.
Její autorky Renata Rydvalová s Blankou Junovou se v ní na návrat do práce dívají nejen z pohledu zaměstnance a zaměstnavatele (nechybí mimochodem ani právní vklad některých pojmů z této oblasti a přehledné vymezení práv obou stran), ale také z pohledu dítěte a rodiče.
TIP Bety: Potřebujete radu pediatra? Poraďte se ZDARMA s naší dětskou lékařkou MUDr. Adrianou Jiřičkovou! Zeptat se jí můžete i na to, jak pečovat o nemocné dítě nebo jak připravit pro vaše miminko nejvhodnější stravu.
Sledujte nás na sociálních sítích: