S příchodem miminka začínáte řešit spoustu věcí, které vás nikdy předtím netrápily. A často jsou to i drobnosti, jež by nás ani nenapadlo řešit. Tak třeba praní. Pro sebe většinou řešíme teplotu, při které pereme, podle materiálu nebo barevnosti prádla. Ale s miminkem je to jiné. A jak je to třeba s mácháním nebo žehlením?
Co je nové, putuje do pračky
Také si občas koupíte třeba kalhoty nebo svetr a celí nadšení si je hned druhý den vezmete na sebe? Tak u miminka to nedělejte. Právě zakoupené oblečení nemusí být vždy čisté. Již několik lidí před vámi mohlo držet stejný kus oblečení v ruce. V nepoužitém oblečení se mohou také vyskytovat zbytky chemikálií a barev z výroby. Vypráním nového kousku oblečení se těchto nástrah zbavíte a navíc docílíte jeho změkčení.
Tak na kolik?
Když už je oblečení v pračce, vyvstává další otázka. Na kolik vlastně prádlo pro miminko prát? Tak předně oblečení miminek neperte v ruce. Nemuseli byste tak odstranit všechny bakterie. Praní dětského oblečení nechte na vaší pračce. Pro nejmenší je vhodný program praní na 60 °C. Jedná se už o teplotu, kdy se rozloučíte se všemi bakteriemi. Pro odrostlejší děti můžete teplotu praní snížit na 40 °C.
Přidejte na máchání
Rozhodně u dětského prádla nepodceňujte dostatečné máchání. Odstraní veškerý prášek, který by jinak mohl citlivou pokožku miminka dráždit.
„Chytré“ pračky už jsou vybaveny programem pro děti a alergiky. Takový program by správně měl zvýšit intenzitu praní, přidat máchání a proplachování. Během praní se přece jen prací prostředek na prádle usazuje. Při jednom máchání tak není zaručeno, že se odplaví všechny zbytky prášku z oděvu. Přidáte-li o jedno máchání navíc, zvýšíte pravděpodobnost, že vše nežádoucí z prádla odstraníte.
Žehlit, nebo nežehlit?
Žehlení není v případě dětského oblečení pouze estetickou záležitostí. Miminko ostatně příliš neřeší, jestli leží v nažehlených dupačkách, nebo ne. Ale to neznamená, že můžeme nechat žehličku ležet ladem. Právě naopak! Žehlením odstraníte poslední bakterie, které v oblečení mohou zůstat i po vyprání. Prádlo je navíc po vyžehlení měkčí a děťátku se tak postaráte nejen o zdraví, ale také o pohodlí. Mimochodem, dětské prádlo žehlete vždy naruby.
V čem prát
Oblečení a ostatní prádlo pro miminko neperte v klasických pracích prášcích nebo avivážích. U dětí se můžete setkat s kontaktní alergií, která má průběh a vzhled stejný jako ekzém. Jedná se však o reakci kůže na některý z alergenů nebo s látkou, která pokožku dráždí. Mezi takové látky se řadí i složky pracích prostředků, bělidel a aviváží. Raději sáhněte po produktech přímo určených k praní dětského prádla, ideálně bez chemických složek a ekologicky odbouratelné.
Máte otázku k péči o dětskou pokožku a vlivu čisticích či pracích prostředků na pleť nejmenších? Zeptejte se odborníků v naší poradně!
Sledujte nás na sociálních sítích: