Pokud žena ví, že bude poslední trimestr prodělávat ve studené části roku, kdy jsou světlé části dne kratší než noc, měla by včas dbát na prevenci poporodních depresí. Matky rodící v zimě totiž trpí těmito depresemi častěji. Důvodem je nedostatek vitaminu D v krvi související s omezeným pobytem na slunci.
Podle vědců z Kalifornie by tak ženy v posledním trimestru měly využít každé příležitosti vyrazit ven na procházku, když zrovna svítí slunce.
„Ženy by měly být vybízeny k tomu, aby byly často vystaveny dennímu světlu v průběhu těhotenství, aby se tím zvýšila hladina vitaminu D v jejich krvi a potlačila hladina melatoninu. Pravidelné procházky ve světlé části dne jsou účinnější při zlepšování nálady než procházka v obchodním centru s umělým osvětlením či procházka na pásu v posilovně. Také procházky velmi brzy ráno či velmi pozdě večer mohou být uvolňující, ale jsou méně účinné ve zvyšování hladiny vitaminu D a potlačování melatoninu,“ tvrdí doktorka Deepika Goyal ze San José State University.
Nejhůře jsou na tom ženy, které prodělají poslední trimestr na podzim a rodí na počátku zimy. Vyplývá to ze sledování 293 prvorodiček. V této fázi roku trpí poporodní depresí pětatřicet procent matek, zatímco v létě šestadvacet procent.
Týká se i mužů
Že je poporodní deprese pouze záležitostí čerstvých maminek? Zdá se, že tak docela ne... Mužský pohlavní hormon testosteron totiž ovlivňuje u mužů více než pohlavní zrání, sílu a energii či agresivitu. Má vliv také řadu pochodů v mozku a dlouhodobě se ví, že výrazný pokles hladiny testosteronu v krvi souvisí s rozvojem depresí u nich.
Vědci z Los Angeles ale zjistili, že muž s větší pravděpodobností trpí poporodní depresí, když u něj po příchodu potomka na svět klesne značně hladina tohoto pohlavního hormonu. A navíc to má vliv také na psychiku jeho partnerky. Tam ale paradoxně platí vztah opačný. Tedy muž, u něhož klesne hladina testosteronu po narození dítěte, sice sám s největší pravděpodobností utrpí poporodní depresi, ale jeho partnerka je naopak ohrožena mnohem méně.
Doktorka Darby Saxbe z University of Southern California v Los Angeles to prokázala studiem několika tisíc párů.
Muži, u nichž výrazně klesla hladina testosteronu po porodu, trpěli velmi často depresí. Mezi novými otci každý desátý. Jenže u žen se naopak pravděpodobnost rozvoje poporodní deprese snížila.
U všech mužů po porodu dochází k poklesu hladiny testosteronu v krvi. Proč tomu tak je? Zřejmě to zařídila evoluce. Testosteron u mužů produkuje agresivní chování a také touhu zanášet. Přítomnost novorozence vyvolává v jeho těle pokles hladiny testosteronu.
Sledujte nás na sociálních sítích: