Téměř všechny těhotné ženy si stěžují na otoky kotníků, které se během těhotenství vyskytují více než často. Proč? Tělo nastávající maminky zadržuje tekutiny a snaží se přizpůsobit rostoucímu plodu. Co s tím můžete dělat?
Kromě zmíněných kotníků se nastávající maminky setkávají i s otoky rukou, nohou a obličeje. Klasika! Chemické změny v krvi způsobují redistribuci tekutin do tkání. V posledním trimestru může váha dítěte v děloze způsobit tlak na pánevní oblast a vena cava, což je hlavní céva, která vrací krev z dolní poloviny těla do srdce.
Kdy je vhodná doba na lékařské ošetření?
To je příčinou nahromadění krve a otoků kotníků během těhotenství. K tomuto jevu však přispívá i dlouhé sezení nebo stání, zvýšení tělesné hmotnosti, nízká hladina draslíku či nadměrný příjem kávy nebo soli.
Ačkoli se jedná o normální stav, lékařská pomoc je vhodná, pokud se otok objevuje od kotníku směrem nahoru k lýtku, nebo v případě, že během třetího trimestru dochází k náhlému a silnému otoku ve tváři či jiných částech těla. (Může se jednat o stav, který se nazývá preeklampsie.)
Na kterém boku spát?
Co se týče konkrétně otoků nohou, dejte si dolní končetiny na polštář, spěte na levé straně (to odstraňuje tlak) a použijte kompresní punčochy, které podporují cirkulaci krve přes užší kanály stlačením povrchových žil, artérií a svalů. (To vede ke zvýšenému arteriálnímu tlaku, který navrací krev zpět do srdce.)
Dále preferujte každodenní „jemné cvičení“, jako je plavání a chůze, přikládejte chladivé obklady, choďte a stůjte v bazénu, provádějte masáž, která pozitivně působí na krevní oběh. Pomoci si však můžete i aromaterapií.
Vůně a účinek. Dva efekty v jednom!
Použití esenciálních olejů, jako je levandule, heřmánek nebo cypřiš, zmírňuje otoky kotníků během těhotenství. Stačí nohy ponořit do teplé vody a přidat pár kapek vybraného oleje smíchaného s nosným olejem (například olivovým nebo kokosovým). Pro podporu účinku si dopřávejte pampeliškový čaj.
Čajový extrakt ze smetánky lékařské obsahuje hodně draslíku a má tak diuretický účinek. V těhotenství (zvlášť ve třetím trimestru) se přitom doporučuje jeden až dva šálky čaje denně. V případě oteklých kotníků také konzumujte méně kofeinu (ve skutečnosti nutí tělo zadržovat tekutiny), omezte příjem soli a noste pohodlnou obuv.
Sledujte nás na sociálních sítích: