Kolik toho denně vlastně vypít? A co všechno riskujete s tím, že spotřebu tekutin budete zanedbávat? Nechceme vás strašit, ale z časté žízně můžete dokonce i předčasně porodit. Objevují se však i mnohem horší scénáře…
Na pitný režim se obecně klade velký důraz, protože z dlouhodobého nedostatku tekutin plynou pro organismus nemalá zdravotní rizika, ze kterých vážně nic dobrého nekouká. Jak je to ale v těhotenství? Když se má „jíst za dva“, platí to i pro pití? Zde je všechno, co by vám jako nastávající mamince rozhodně nemělo uniknout…
Proč je plná sklenice vlastně tak důležitá?
Tekutiny jsou pro fungování všech metabolických procesů probíhajících v těle naprosto zásadní. Svou nepostradatelnou roli hrají zejména v detoxikaci, neboť pomáhají přirozenou cestou vylučovat odpadní látky, které je třeba ze systému odstranit. Pokud je žena v radostném očekávání, kromě mnoha jiných změn se značně zvyšuje i její krevní objem, tudíž je nutné „zavlažovat“ víc, než v normálním stavu. Co se stane, když pitný režim budete zanedbávat? A půjdete tak naproti dehydrataci?
Následky sucha, kterým se asi nevyhnete
Podle odborníků častá žízeň negativně ovlivňuje plod i jeho porodní hmotnost. Snadno z toho nevyváznete ani vy sama, protože se co nevidět dostaví zvýšená únava a bolesti hlavy. Žádnou výjimkou není ani nadýmání či zácpa, popřípadě její dramatické zhoršení. Ovšem pozor, situace je opravdu vážná, jelikož v krajních případech dochází dokonce k předčasnému porodu nebo potratu.
Znamená to tedy, že do sebe musíte hrnout vodu, tak říkajíc, od rána do večera – čistě pro jistotu? Takhle to taky úplně není. Gynekologové se shodují na tom, že doporučený denní příjem tekutin v těhotenství činí 35 ml na každý kilogram vaší váhy. Co pít a čemu se raději obloukem vyhnout?
Není drink jako drink
Tápete v tom, co si nalít? Za vhodné se považují čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, stoprocentní neslazené džusy a pochopitelně čistá voda – s tou nikdy nic nezkazíte. Pokud jde o minerálky, s těmi to moc nepřehánějte, bohatě stačí půl litru denně. Naprosté embargo naopak platí pro nápoje obsahující kofein a chinin, sladké limonády překypující cukrem, některé bylinkové čaje a samozřejmě alkohol.
Sledujte nás na sociálních sítích: