Starší dítě prý bývá mnohem chytřejší, úspěšnější a hodnější. Proč je to mladší pravým opakem svého dříve narozeného sourozence? Nechceme vás z ničeho obviňovat, ale za všechno podle odborníků můžete vlastně vy. Opravdu?!
Vážně je v chování prvního a druhého dítěte nějaký rozdíl? Prý ano. Zatímco starší potomek je zpravidla bezproblémovým premiantem třídy, z mladšího roste pořádný rebel, který se pohybuje na tenkém ledě. Tedy alespoň podle nové studie. Měli byste se pomalu začít psychicky připravovat na nejhorší?
Pořadí narození jako sonda. Do hlavy i budoucnosti
Nedávno se ve vědeckých kruzích mluvilo o tom, že první dítě má proti tomu druhému nemalou výhodu – je mnohem chytřejší. Na toto téma se opravdu uskutečnila americká studie, která onu myšlenku nejen naznačuje, ale i zvesela podporuje. Jako by tedy ve světle těchto událostí nebyl druhorozený potomek už tak dost „znevýhodněný“, teď se navíc ukázalo, že se nechová docela podle pravidel a často překračuje hranice. Za své hříchy však nemůže on, ale pořadí jeho narození!
Drsná pravda odhalena
Ekonom Joseph Doyle z MIT (Massachusettský technologický institut a soukromá výzkumná univerzita ve městě Cambridge) se svým výzkumným týmem provedl dlouholetou unikátní studii, do níž zahrnul několik tisíc sourozeneckých dvojic, převážně tedy bratrů. Všichni monitorovaní respondenti se podrobili osobním pohovorům i psychologickým testům, přičemž se zkoumalo úplně všechno – vztahy s rodiči, záliby, vzdělávací úspěchy i neúspěchy, zdraví a tak dále. Jakmile odborný tým nashromáždil získaná data, začalo se analyzovat. A pak přišel šokující závěrečný ortel…
Mladší ratolesti rostou pro kriminál!
Odborníci jsou si na základě svého bádaní téměř jistí, že druhorozené děti jsou vzpurnější a mají o 25 až 40 % vyšší pravděpodobnost, že se dostanou do vážných problémů – ve škole nebo se zákonem. Kde je zakopaný pes a vysvětlení tohoto znepokojujícího jevu? Bez nadsázky by se dalo říct, že za všechno vlastně mohou rodiče. Jste tedy největším viníkem vy?
„Myslíme si, že styl rodičovství se mění s každým dítětem. Zatímco to první má rozmazlující a neomezenou pozornost obou rodičů, to druhé už se o ni musí dělit se svým bratrem či sestrou. To může mít špatný vliv na psychiku potomka, a navíc to prohlubuje rozdíl mezi sourozenci. Kombinace těchto vlivů může zvýšit náchylnost ke kriminalitě či špatným školním výsledkům,“ připouští autor studie Joseph Doyle. Tak to jsou tedy věci…
Sledujte nás na sociálních sítích: