Poruchy učení, narušení spánku, zvýšené riziko rakoviny? To všechno údajně visí ve vzduchu, když jsou vaše ratolesti v častém kontaktu s mobilem a počítačem. Mohou se ale rázem stát také obézními, čemuž je třeba zabránit. Nebo máte jiný názor?
Co si budeme namlouvat, 21. století přeje „chytrým“ telefonům a tabletům. Vždyť jen stěží bychom hledali domácnost, ve které by tyto výkřiky elektrotechniky chyběly! Navzdory tomu, že mají své nesporné výhody, stále častěji se objevují tvrzení o jejich temné stránce. Již mnoho studií upozornilo na to, že smartphony, notebooky a jim podobná zařízení nepatří do rukou dětí. Jenže pozor, ani mladiství nejsou tak docela mimo nebezpečí! Jak moc je situace vážná? Prý jsou v sázce tato rizika…
Zhoršení spánku. A to má následky
Expozice jasného světla z mobilů a tabletů snižující produkci hormonu melatoninu nejenže oddaluje ospalost, ale rovněž zkracuje i dobu spánku. Bohužel se podepíše také na jeho kvalitě. A protože tento druh odpočinku je pro děti i dospívající naprosto zásadní, jakékoli narušení může vést k negativním dopadům na jejich duševní a fyzické zdraví.
Obezita? I o té se mluví
Jako by vážných hrozeb už tak nebylo málo, několik odborných studií nalezlo souvislost mezi používáním moderních technologií a zvýšeným indexem tělesné hmotnosti, především u malých školáků. Experti se domnívají, že hlavní příčinou je prostý a jednoduchý nedostatek pohybu, protože kdo hodně hodin prosedí u hraní her, ten logicky nemá k fyzické aktivitě žádný prostor. Mladší i starší žáci navíc mají tendence u počítače mlsat nezdravé potraviny, které situaci pochopitelně jen zhoršují.
Záření z displeje prý nahrává rakovině
Velké obrazovky jsou pro „moderní vychytávky“ zkrátka typické. Jenže čím prostorově výraznější displej, tím větší dávka škodlivého elektromagnetického záření. A to je skutečně problém. Američtí vědci na základě svého výzkumu naznačují, že hlava dítěte absorbuje desetinásobek tohoto osvětlení ve srovnání s dospělým, což v krajních případech zvyšuje pravděpodobnost rakoviny a nádorů na mozku.
Ani poruchy učení se nedají vyloučit
Děti mají snadný přístup k různým formám zábavy na internetu. Nic proti rozptýlení, ovšem všeho moc škodí. Psychologové varují, že ratolesti, které se on-line baví hodně a často, mají potíže s pozorností ve škole. Také prý trpí zhoršenou vizuální pamětí a sníženou představivostí. Není pochyb o tom, že přesně tohle může neblaze zapůsobit na jejich školní produktivitu. I tohle by se mělo brát v potaz…
Sledujte nás na sociálních sítích: