Puberta je období velmi náročné pro psychiku dospívajícího. Ten má většinou značný problém pochopit, kým je, a přijmout se či mít se rád takový, jaký je. Srovnávání s vrstevníky působí značný psychologický stres, který je dnes umocněn sociálními sítěmi a kulturou selfie neboli autoportrétů. Vyhnout se totiž neustálé masáži dokonalých snímků některých vrstevníků je nemožné.
A selfie podle psychologů z Birminghamu představují větší problém než šikana.
Negativní postoj k vlastnímu tělu
„Mladí lidé tvrdí, že selfie snímky vytvářené vrstevníky stejného věku můžou představovat příliš silný vrstevnický tlak,“ uvádějí autoři z University of Birmingham.
Podle jejich průzkumů se dospívající neustále srovnávají a většina si vytváří negativní postoj k vlastnímu tělu, protože většina módní trendy nesplňuje. Tím dnešním je takzvaně štíhle plná (slim thick), kdy má dívka velmi útlý pas, ale poměrně objemné boky a pozadí.
Horší než fotky celebrit
„Jedním z problémů v této studii jsou právě slefie snímky, protože jejich autory jsou jiní mladí lidé, což zvyšuje tlak vrstevníků, který zažívaly i generace předchozí. Lidé si myslí, že nejvíce na mladé působí fotky slavných, ale větší vliv na vnímání vlastního těla mají snímky vrstevníků,“ tvrdí doktorka Victoria Goodyear.
Pomoci zřejmě může výchova a vhodná diskuze s dospělými, zvláště rodiči. „Ne všechny děti totiž tomu podle našich výzkumů podléhají,“ dodává Goodyear s tím, že ačkoli je šikana také velmi zhoubná a je třeba s ní bojovat, vrstevnický tlak prostřednictvím selfie snímků představuje větší problém.
Sledujte nás na sociálních sítích: