Nosí vaše zlatíčko větší čepici, protože do standardní velikosti určené jeho věku se zkrátka nevejde? Ani nevíte, jakou máte kliku. Podle všeho to vypadá, že vám před očima roste malý génius!
Má vaše dítě o něco větší hlavu – tedy v porovnání s jeho vrstevníky, které potkáváte na hřišti? Není důvod vnímat to jako nějaký handicap. Ostatní matky by vám naopak měly gratulovat, protože je to pořádný důvod k oslavě. Prostorově výraznější lebka potomka je totiž možná záruka toho, že v budoucnu získá vysokoškolský titul. A kdo ví, třeba i tu Nobelovu cenu…
Na velikosti záleží. Ne, že ne
Závěry poslední britské studie publikované v magazínu Molecular Psychiatry podporují myšlenku, že čím větší má dítě hlavu, tím bude inteligentnější. Výzkumníci dlouhodobě zkoumali vztah mezi geny a IQ takřka půl milionu jedinců. Finální analýza přinesla zajímavá fakta. Vyšlo totiž najevo, že kojenci, jejichž obvod hlavy patří k nadprůměru, což je něco kolem 34 centimetrů, později často patří k vysokoškolským premiantům, a mají také lepší výsledky v testech určujících inteligenční kvocient. Samozřejmě oproti těm, ke kterým příroda nebyla co do velikosti „
mozkovny“ tolik štědrá.
„Naše poznatky jednoznačně potvrzují souvislost mezi genetickou etiologií, velikostí lebky, mozku a kognitivními schopnostmi. Ovšem samotný intelekt do značné míry ovlivňuje i zdravotní stav. Děti, které jsou zdravé, budou mít pravděpodobně i vyšší úroveň inteligence,“ uvádí lékařka a spoluautorka výzkumu Saskie Hagenaars. Chcete budoucí úspěchy svého následovníka ještě podpořit? Tak to byste o jeho fyzický stav měli pečovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Co říkáte na pořízení domácího mazlíčka? Pokud už ho máte, je to jen a jen dobře…
Němá tvář není jen kámoš na hraní
Výsledky jiného průzkumu, provedeného tentokrát na kanadské univerzitě Alberta, naznačují, že ratolesti, které vyrůstají po boku psa nebo kočky, mají zvýšené hladiny jistých střevních bakterií. Nelekejte se, to je naprosto v pořádku. Tyto „hodné“ bakterie jsou nadmíru žádoucí, neboť platí za prevenci alergie a obezity.
Přesně proto je prožité dětství v domácnosti se čtyřnohým chlupáčem považováno za zdraví prospěšnou záležitost. Alespoň podle vědců, kteří k tomuto postoji dospěli na základě monitorování 746 rodin. No to jsou ale věci, viďte?
Sledujte nás na sociálních sítích: