Chcete, aby se vaše děťátko naučilo mluvit co možná nejdříve, což ostatním maminkám na hřišti vezme vítr z plachet? Pouštějte si doma valčík. S touhle klasikou bude váš poklad brzy řečnit jako politik!
Již mnoho a mnoho studií poukázalo na to, že poslech hudby ovlivňuje náladu. Také jste si toho všimli, když zapnete rádio v autě? Některé písně vám dokážou vykouzlit úsměv na tváři, zatímco jiné vás spolehlivě hodí do „depky“. Nová studie však naznačuje, že zvuky linoucí se z reprobedny mají daleko větší moc, než se vůbec předpokládalo. Tedy hlavně na děti! Proč byste měli pravidelně vašemu maličkému pouštět muziku i vy?
Ticho sice léčí, ale mluvit nenaučí
Američtí výzkumníci z univerzity ve Washingtonu se na základě své studie domnívají, že devítiměsíční novorozenci, kterým často hraje hudba do oušek, vykazují lepší schopnosti řeči. Navíc prý i v takhle útlém věku dokážou tóny rozeznávat, což se o kojencích, jež pobývají převážně v tichu, říci nedá. Toto zjištění naprosto boří všechny dosavadní hranice, a zlým jazykům, kteří tvrdí, že malé děti nejsou schopné vnímat vůbec nic, dává pořádně za vyučenou! Ovšem má to jednu podmínku, je třeba zvolit ten správný žánr…
Žádná moderna, raději solidní klasika!
Odborníci do svého průzkumu zahrnuli 50 miminek, přičemž pouhé polovině z nich rodiče pouštěli valčík třikrát denně, vždy zhruba tak 15 minut. Není to úplně váš šálek kávy? Být vámi, ještě bychom to nezavrhovali. Klasika totiž dětskému sluchu i mozku neuvěřitelně prospívá. Ostatně, závěry zmíněné studie hovoří jasně…
„Valčíkový“ pokus trval jeden měsíc. Po uplynutí stanovené doby došlo na lámání chleba, tedy skenování mozků malých posluchačů. Ukázalo se, že ti, kteří byli s valčíkem v „kontaktu“, moc dobře chápali jeho tempo. A to i v případě, že výzkumníci jako kamufláž zkusili lehce pozměnit jeho rytmus. Co přesně to znamená a jak to může být užitečné?
Chcete malého řečníka? Tak šup k přehrávači
„Naše poznatky ukazují, jak velký má hudba, a především ta klasická, vliv na kognitivní funkce dětského mozku. Myslíme si, že dokonce může pomoci zlepšit schopnosti dítěte mluvit v mladším věku. Hudba má totiž pravidelné vzory, stejně jako jazyk – od časování slabik až po různé zvuky, které vycházejí z úst. Se schopností rozlišovat zvuky se dítě naučí mluvit snáze a rychleji,“ vysvětluje lékařka a autorka studie Patricie Kuhl. No vida, už sháníte všechny nahrávky valčíkového mága Johanna Strausse?
Sledujte nás na sociálních sítích: