Že díky mužům se rodí chytré děti? To si asi myslí kdejaký taťka, který se pokroky svého následovníka rád chlubí v hospodě. Jenže co se týká dětské inteligence, dá se na to říct jediné – za vším hledej ženu. Ostatně, jako vždycky…
„Teda, ta vaše holka je hezká po mamince, ale chytrá po tátovi!“ I vy jste takové hlášky nad svým kočárkem slýchávala? Tak pro příště – máte právo se urazit. Pokud vaše ratolest v budoucnu vystuduje práva, medicínu nebo architekturu, bude to čistě vaše zásluha. No vážně, bystrost dítěti totiž „darujete“ pouze vy!
Mateřská studnice nadání
To, že geny inteligence přecházejí prostřednictvím chromozomu X z rodiče na potomka, je známá věc. Má to ale háček. Dětská inteligence s nejvyšší pravděpodobností souvisí výhradně s geny matky, neboť ženy jsou nositelkami hned dvou zmíněných chromozomů, zatímco muži mají jenom jeden. Vědci se navíc domnívají, že vlohy po pokročilé kognitivní funkce, které směřují od otce na dítě, jsou automaticky deaktivovány. Ano, až tak…
Excelentní myšlení po taťkovi? Zapomeňte
Tuto skutečnost naznačily závěry laboratorní studie, ve které odborníci zkoumali geneticky modifikované myši. Specialisté nejprve identifikovali buňky obsahující mateřské a otcovské geny, poté se zaměřili na limbický systém monitorovaných tvorů. Ať pátrali, jak pátrali, žádné otcovské geny v jejich mozkové kůře nenalezli.
Jenže právě mozková kůra je místem, odkud pramení schopnosti, jako jsou úvaha, myšlení, paměť, učení, řeč či plánování. Z toho podle výzkumníků vyplývá, že muž jakožto zprostředkovatel dětské inteligence je tak říkajíc „mimo mísu“. Jistě vás teď napadlo, že lidé nejsou jako myši, tudíž tohle tvrzení nemusí být stoprocentní. Možná máte pravdu. Nebo taky ne.
Hledání pravdy, fáze druhá
Skotští lékaři působící na univerzitě Glasgow využili úplně jiný, tedy lidský přístup ke zkoumání inteligence. Do svého průzkumu zahrnuli téměř 13 tisíc dětí. Měřili jim hodnoty IQ, zajímali se o rodinné vazby, zohlednili všechny faktory – od genetických dispozic rodičů až po výchovu, no zkrátka, nic neponechali náhodě. Cílem rozsáhlého bádání bylo buď potvrzení, nebo vyvrácení „myší teorie“. Závěr?
Vlastně od obojího trochu. Experti zastávají názor, že mateřská inteligence je sice dědičná, nicméně pouze z 60 % procent. To je ale pořád vcelku vysoký podíl… Když se k tomu připočítá ještě mínění dalších odborníků, tentokrát těch z univerzity ve Washingtonu, vaše zásluhy už vám nikdo neodpáře. Ti totiž tvrdí, že emocionální vazba mezi matkou děťátkem je rozhodující pro růst některých částí potomkova mozku a podporu jeho funkcí. Takže ať na to koukáte z jakékoli strany, inteligence vašeho maličkého skutečně pochází od vás. A tečka! Tohle asi pánové neuslyší rádi…
Sledujte nás na sociálních sítích: