Dítě s plenkami je něco jako časovaná bomba. Objeví se u něj vyrážka či nikoli? Víte, že v těchto případech se vyplatí mít doma třeba „kokosák“? A taky jednu běžnou kuchyňskou ingredienci…
Červené skvrny a pupínky na dětském zadečku a v okolí genitálií by se neměly přeceňovat, ale ani podceňovat. Jedná se totiž o problém, který obvykle znamená nejednu bezesnou noc. Kožní vyrážka přitom může být způsobena mnoha faktory.
Když se vlhkost uzavře
Když se plenky třou o kůži, dochází k alergické reakci na materiál nebo jakýkoli jiný dětský výrobek, který používáte. Také dráždivý vliv amoniaku z moče není zrovna tím, co by miminko uvádělo do pohody. Vyrážka a plenková dermatitida může vznikat i v době, kdy dítě začíná s novými potravinami nebo užívá antibiotika. Netřeba připomínat, že obecně se všem infekcím dařím ve vlhkých plenkách. Možná proto je některé maminky považují na nutné zlo. Patříte k nim? Pak musíte vědět, že někdy pár drobných návyků ke štěstí rodiče i miminka stačí.
Kde a jak začít?
Nejdřív vypozorujte, jestli se vyrážka neobjevuje po konzumaci jistého jídla, nebo po použití určitého výrobku. Pokud kojíte, vyvarujte se agresivních věcí, jako jsou citrusy, ořechy, čokoláda, příliš kořeněné, kyselé… Plenky měňte pravidelně a dbejte na to, aby nebyly příliš těsné. Při výměně plenky očistěte oblast vlhkou bavlněnou plínkou, přičemž platí, že je nutné vyhnout se nadměrnému tření pleti.
Než dáte novou plínku, pokožka by měla být suchá. Pokud to nebude vyloženě nutné, dítě by mělo chodit
„dole bez“ – zvlášť pokud je vyrážka na vzestupu. Můžete také použít masti doporučené pediatrem, nebo sáhnout po domácích zásobách. Pediatři například doporučují obklady z černého čaje.
Starý dobrý ocet a jeho výhody
Pro vyvážení alkalické přítomnosti v moči, která může poškodit pokožku dítěte, se výborně hodí ocet. Ten pomůže vyvážit hladiny pH. Látkové plenky proto po vyprání opláchněte ve vodě, do které je přidán ocet. V případě, že používáte papírové plenky, ocet zřeďte vodou, namočte do něj bavlněný hadřík, otřete pokožku miminka a nechte zaschnout. (Ocet můžete přidávat i k prádlu.)
Antimikrobiální zázrak
Zároveň se dá vytvořit jistá bariéra mezi pokožkou dítěte a plenkou. Toho docílíte tak, že po omytí pokožky použijete trochu vazelíny jak na pleť, tak i na plenku. A nezapomeňte ani na starý dobrý kokosový olej. Ten patří k dalším alternativám, jak se protivných vyrážek zbavit.
Je totiž antimikrobiální a antifungální. Miminko jím natírejte několikrát denně a popřípadě s kokosovým olejem vyperte i jeho oblečení (bez aviváže). Eliminujete tak vznik infekce. A jak dlouho bojovat v domácích podmínkách?
Lékaři udávají, že v ideálním případě by se vyrážka měla během týdne vyléčit. Pokud tomu tak není, vyhledejte lékaře.
Sledujte nás na sociálních sítích: