Švédští vědci objevili v mateřském mléce savců dokonalou látku likvidující nádorové buňky. Dokonalá je v tom, že ačkoli vyvolává buněčnou smrt v rakovinných buňkách, ve zdravých buňkách působí naprosto nezhoubně. Preparátu se říká Hamlet a v prvních testech s pacienty s rakovinou močového měchýře je velmi účinný.
Hamlet je vlastně sloučeninou bílkoviny alfa laktalbuminu z mléka a kyseliny olejové. Toto spojení vyvolává při průniku do nádorové buňky její smrt.
„Na sloučenině Hamlet je něco naprosto magického kvůli jeho schopnosti cíleně si vybírat jen nádorové buňky a zabíjet je,“ uvedla profesorka Catharina Svanborgová z Lundské univerzity.
Hamlet přitom její tým vyvinul zcela náhodně při vývoji nových antibiotik.
„Hledali jsme nové látky s antimikrobiálními účinky a nové mateřské mléko je velmi dobrým zdrojem. Během jednoho experimentu jsme potřebovali lidské buňky a bakterie a z praktických důvodů jsme si vybrali nádorové buňky. K našemu úžasu po přidání látky nádorové buňky zemřely. To byl naprosto ohromující objev,“ dodala Svanborgová.
Poklady z přírody
O tom, že v prevenci či léčbě rakoviny by určitou roli mohly hrát "
běžné" suroviny, které nám poskytuje příroda, se přesvědčujeme díky vědcům snad každý den. Předmětem zkoumání se tak staly například borůvky, rajčata, olivový olej, zázvor, skořice nebo kurkuma. Nedávno ukázaly v rámci jisté studie slibné výsledky i brusinky.
Brusinky jsou po staletí známým lékem na záněty močových cest. Ale tohle bobulové ovoce v sobě skrývá také látky, které mohou pomáhat při léčbě rakoviny tlustého střeva. Působí totiž přímo na nádor a pomáhají ho zmenšovat.
Vyplývá to z výzkumu na laboratorních zvířatech. Část z nich dostávala výtažek z celých bobulí brusnice brusinky, část jen polyfenoly z brusinek (se známou antikancerogenní účinností) a třetí část výtažek z brusinek bez polyfenolů. První skupina měla ve srovnání s ostatními po dvaceti týdnech asi poloviční počet nádorů tlustého střeva a ty, které ve střevech vznikly, byly menší.
Podle vědců však léčivý účinek mají plody celé, nikoli třeba jen džus, v němž chybějí účinné sloučeniny ze slupky bobulí. A také u myší byly použity velmi vysoké koncentrace výtažků, které odpovídaly šálku brusinek každý den.
Ačkoli se u lidí zřejmě pouhými brusinkami nepodaří vyléčit nádor tlustého střeva, pravidelná konzumace tohoto ovoce by mohla být vhodnou prevencí nádorového onemocnění tračníku a u osob nemocných přispět k úspěšnosti léčby.
Sledujte nás na sociálních sítích: